Každý pestovateľ sa na jeseň snaží zbaviť lístia spod stromov, lebo na opadanom lístí sa často držia choroby ako chrastavitosť hrušiek a jabloní.
Vyhrabať už nemusíte
Zvykom je na jeseň lístie spod stromov vyhrabať a skompostovať. Do kompostu lístie však nemusíte hrabať a odnášať. Všetko sa to dá dosiahnuť oveľa jednoduchšie.
Jednoduchší spôsob ukázal vo Farmárskej revue ovocinársky expert Ľudovít Vašš, ktorý nabúral staré zaužívané postupy. Odporúča použiť na lístie netradične kosačku:
„Máme spôsob, ako listy rýchlo skompostovať bez nadmernej práce. A to použitím kosačky, keď listy dozdrtíme. Oni sa tak stanú rýchlo kompostovateľné. Keď sú na menšie čiastočky, rýchlo skompostujú do pôdy. Nie je potrebné ich odnášať. Na jar, kedy hrozí primárna infekcia chrastavistosti z prezimujúcich húb na listoch, tak vtedy sú už listy strávené, skompostované do pôdy. Je to vynikajúci rýchly spôsob ako zapracovať listy do pôdy, ale zároveň sa aj zbaviť chrastavitosti.“
Moderátora Jána Škorňu zaujímalo, či majú byť listy vlhké, alebo radšej kosíme suché lístie, na čo Ľudovít Vašš mal jednoznačnú odpoveď: „Lepšie je, keď je lístie suché, lebo sa rozdrví na menšie čiastočky.“
Lístie je potrava pre pôdu
Podľa Ľudovíta Vašša sa použiť kosačku na popadané lístie netreba vôbec báť, lebo:
„Ak máme pôdu, ktorá je živá a nepoužívame umelé hnojivá, tak listy naozaj veľmi rýchlo skompostujú a na jar máme krásny trávnik. Nebojte sa a vyskúšajte to. Nebojte sa, že budete mať listami pokrytú trávu na jar, že vám to urobí nejaký problém. Listy počas zimy a skorej zimy takto skompostujú. Prospejete pôde a zároveň si ochránite úrodu proti chrastavitosti samozrejme nie stopercentne, ale je to jeden z bodov boja proti chrastavitosti.“
A hneď aj Ľudovít Vašš na kamere ukázal, ako to robí s kosačkou on vo svojom sade, kade s kosačkou na trávu kosil popadané lístie pod stromami. Lenže okrem kosačky môžete požiť podľa ovocinárskeho experta aj fŕkanie:
„Existuje ešte jeden spôsob, ako sa riešia listy na jeseň v sadoch. Pofŕkajte ich kompostovým čajom alebo výluhom z kompostu, kedy urýchlime kompostovací proces.“
Čiže si naberieme výluh z kompostu a polievame ním opadané lístie, aby sa rýchlejšie cez zimu rozložilo na kompost. Ľudovít Vašš pripomína, že lístie je prirodzenou „potravou pre pôdu a ak chceme mať zdravé stromy, potrebujeme mať zdravú pôdu“.
Získavajú dážďovky aj ježkovia
Musíme si preto podľa Ľudovíta Vašša lepšie uvedomiť, čo to všetko znamená: „Lístie sa stáva potravou pre dážďovky, mikroorganizmy, pre všetok pôdny život. Zahrabáva sa doň ježko. A každý chce mať na záhrade ježka. “
Preto je lepšie lístie nechať na záhrade na pôde, ale upravené tak, aby sa cez zimu z neho stal kompost už zapracovaný na jar v pôde.
STVR online
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Farmárska revue, STVR - Stanislav Háber