Od vynálezu mikrovlnky prešlo už osemdesiat rokov a už dávno sa stali bežným vybavením kuchýň v domácnostiach, ale aj vo verejnom stravovaní, či na pracoviskách, alebo v laboratóriách.
Prekvapení vedci
Ako pripomína Rádio Slovensko, najnovšie výsledky výskumov, prekvapili aj vedcov, keďže všeobecne sa uznávalo, že mikrovlnky dokážu povrchy sterilizovať:
„Ukázalo sa, že útroby mikrovlnných rúr sú často domovom okrem bežných mikróbov, aj extrémofilných mikróbov, známych svojou odolnosťou voči žiareniu.“
Doteraz totiž prevládal všeobecný názor, že mikrovlnky svojím žiarením dokážu zbavovať povrchy od mikróbov. Teraz sa ukázalo, že mikrovlnky svojím žiarením nezabíjajú všetky mikróby.
Najlepšie dezinfikovať
Mikrovlnky preto musíme pravidelne čistiť rovnako, ako iné domáce spotrebiče a najlepšie je používať pritom dezinfekčné prostriedky: „Viac druhov mikróbov obýva mikrovlnky zdieľané viacerými ľuďmi.“
Ide o mikróby, ktoré sa bežne vyskytujú v domácnostiach na povrchoch, kde sa pripravujú potraviny, prípadne na ľudskej pokožke. Mikrovlnku preto musíme pravidelne dezinfikovať čistiacimi prípravkami, aby sme ich zbavili mikróbov.
Najmenej nebezpečných mikróbov objavili vedci v najčastejších domácich mikrovlnkách.
Odolné voči žiareniu
Výtery z vnútorných stien mikrovlniek však odoberali aj zo spoločne zdieľaných spotrebičov v kanceláriách, či z mikrovlniek z vedeckých laboratórií:
„Ukázalo sa, že útroby mikrovlnných rúr sú často domovom okrem bežných mikróbov, aj extrémofilných mikróbov, známych svojou odolnosťou voči žiareniu. Najmenej mikróbov a v najnižšej diverzite žije v kuchynských mikrovlnkách v domácnostiach, pretože tie najviac dbajú na čistotu.“
Určite je napriek povedanému podľa vedeckých zistení dôležité, aby sme mikrovlnky čistili pravidelne aj v našich domácnostiach. Nestačí ich len vnútorne umyť, ale najlepšie aj dezinfikovať.
Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
STVR online
Zdroj: Rádio Slovensko, Freepik, pixabay, STVR - Stanislav Háber