Vo Farmárskej revue sa rozhodol moderátor Ján Škorňa ochutnať hloh veľkoplodý: „Je svieži. Kyselkavý, ale je tam pomerne málo dužiny. Je tam veľké jadro.“
Náhrada za šípky
Ovocinársky expert Farmárskej revue Ľudo Vašš vysvetlil:
„Mame v rukách hloch, ktorý je veľkoplodý. Patrí medzi hlochy, ktoré prišli k nám z Ázie. Na rozdiel od našich domácich hlohov je dostatočne jedlý. Má hrubú dužinu a veľké množstvo vitamínov. Výnimočný je ako zdraviu prospešný, lebo dobre vplýva na nervový systém a srdce.“
Dá sa v pohode konzumovať aj surový. Ľudo Vašš však tvrdí, že ak ak ho spracujeme ako džem, budeme prekvapení: „Džem z veľkoplodých hlohov je porovnateľný so šípkovým džemom. Veľmi kvalitný. Ide o náhradu šípok.“
V chladných polohách u nás však podľa Ľuda Vašša nedozreje do plnej chuti: „Skôr sa hodí na pestovanie u nás do teplých a stredných polôh, aby stihli dozrieť.“
Navyše sa veľmi ľahko skladuje: „Po odtrhnutí ako ho pozbierame, tak nám vydrží niekoľko týždňov v miske. Nekazí sa. Trošku zoschne.“
Skutočne sladké plody
Čiže ho môžeme konzumovať normálne ako iné pozbierané ovocie. Zaujímavé je, aký je rozdiel medzi našim u nás rastúcim hlohom:
„V porovnaní s našim hlohom napríklad jednosemenným, tak dužiny je tam niekoľkonásobne viac. Nemá takú zvieravú silnú chuť, ale skutočne je tento sladký.“
Navyše podľa Ľuda Vašša vám hloh veľkoplodý skrášli v zimnom sychravom počasí záhradu svojou sviežou žiarivou červenou farbou plodov.
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
STVR online
Zdroj: Farmárska revue, STVR - Stanislav Háber