Riaditeľ Strednej odbornej školy Pod Bánošom v Banskej Bystrici a zároveň včelár Pavel Fiľo nám priblížil, ako vyzerá medobranie po odkvitnutí agátov. Toto obdobie je považované za jeden z vrcholov včelárskej sezóny.
Poľnohospodárov žatva ešte len čaká, tá včelárska je už v plnom prúde. “Aj pri takej jednoduchej činnosti, akou je ometanie včiel z rámikov, ktoré sa robí desiatky rokov, sa dá objaviť čosi nové,“ hovorí Fiľo k samotnému začiatku včelárskej žatvy.
Ani proces medobrania neobišli moderné technológie. Využívajú sa nielen pri samotnom ometaní, ale aj pri „odviečkovaní“, či pri procese, ktorý je verejnosti zrejme najviac známy – stáčaní medu. „Med je jediná surovnia, ktorá nepotrebuje spracovanie. Potrebuje len prečistiť a tak, ako ju včely stvorili, sa dá skladovať niekoľko rokov,“ uviedol Fiľo.
Za med, ako mimoriadne vzácnu a zdravú potravinu, ktorá nie je samozrejmosťou a v budúcnosti jej môže byť značný nedostatok, musíme byť nesmierne vďační. „Včelstvo nedonieslo med pre včelára, ale preto, aby mohlo prežiť a to, že príde o med berie ako veľmi nešťastnú vec. Ale včely sa s tým vedia vyrovnať, len včelár nesmie zabudnúť všelstvá prikŕmiť, ak si to situácia vyžaduje,“ dodal včelár.
Celé vydanie Farmárskej revue, vrátane reportáže o monokultúrach na Slovensku, nájdete v archíve RTVS.
S Farmárskou revue stále súťažíte o traktor.
25 50 75 90