Bývalé slobodné kráľovské mesto Ľubietová je známe svojimi minerálmi. Kedysi bolo jedným zo stredoslovenských banských miest. História tam doteraz zapadala prachom. Náučný banský chodník, na ktorom sa nachádza 18 štôlní a prejdete ho za približne tri hodiny, to zmenil.
Oblasť Ľubietovej patrí historicky k najvýznamnejším rudným revírom Slovenska, ale aj Európy. Podľa archeologických nálezov tu meď získavali už v dobe bronzovej. Dodnes sa v štôlňach nachádzajú vzácne minerály. Okrem medi sa tu ťažilo aj železo.
Medzi najzaujímavejšie minerály patrí langit - modrý až modrozelený minerál, ktorý sa vyskytuje na ložiskách medi. Vzorky tohto minerálu z Ľubietovej považujú za svetový unikát, pretože v takom veľkom množstve sa nikde inde netvorí.
Viac v reportáži Andreja Bálinta. Ďalšie zaujímavé reportáže nájdete zadarmo a bez reklamy v archíve RTVS.
Ľubietovská meď patrila údajne k jedným z najkvalitnejších vôbec v celej Európe. Prvá písomná zmienka o Ľubietovej sa datuje do roku 1379, keď sa stala slobodným kráľovským banským mestom. Vtedy vstúpila aj do zväzu slovenských kráľovských banských miest. S baníctvom sa skončilo údajne v roku 1912.
V okolí štôlní v bývalej osade baníkov sa zachovalo pár dreveníc - typických baníckych domčekov. Niektoré obývajú Ľubietovčania, iné chatári.
Na území obce sa nachádza aj štátna prírodná rezervácia - pohorie, ktoré tvoria dva pre ňu typické kopce - Ľubietovský Vepor a Hrb, ktorý sa považuje za geografický stred Slovenska.
(foto: Archív Jána Lampera, info: TASR)
25 50 75 90