Stačí pritom pobyt na slnku 10 - maximálne 20 minút bez ochranných prostriedkov v čase pred 11 hodinou alebo po 15 hodine, aby sme načerpali dostatok tohto vitamínu šťastia.
Tu sa však pozitíva slnenia končia. Slnko je totiž agresívne UV žiarenie, aj UV A, aj UV B žiarenie majú negatívny vplyv na našu kožu.
UV A žiarenie je zodpovedné za rýchle zhnednutie kože viditeľné už po hodine opaľovania. Je však zodpovedné za viditeľné prejavy starnutia kože.
UV B žiarenie sa prejaví na koži vo forme opálenia až 2 - 3 dni neskôr, avšak je príčinou spálenia, začervenania kože a aj vzniku rakoviny. Poškodzuje DNA na úrovni buniek a vytvárajú sa pri ňom voľné radikály, ktoré dlhodobo poškodzujú pokožku.
Pravidlá bezpečného pobytu na slnku
- Zaradiť používanie ochranných krémov s UV faktorom do dennej rutiny (ako umývanie zubov)
- Racionálny pobyt na slnku (vyhýbať sa priamemu žiareniu medzi 11 - 15.00 hod, bledé fototypy od 10 - 16-00 hod)
- Nepredlžovať neúmerný pobyt na slnku aj po použití opaľovacieho krému
- Ochranné krémy nakupovať v lekárni
- Natierať sa 20 - 30 minút pred pobytom na slnku
- Aplikovať krém aj dvakrát po sebe (nikdy sa totiž nerozotrie stopercentne)
- Nezabudnúť aj na očné viečka, ušnice, pery, pokožku hlavy
- Princíp 7 čajových lyžičiek krému (1 tvár a krk, 2-3 ruky, 4 trup, 5 chrbát, 6-7 nohy) - mali by ste minúť pri jednom natretí až pätinu z 200 ml balenia
- Nezabúdať na pravidelne natieranie - každé dve až štyri hodiny (závisí od typu pokožky a opakovanom pobyte na slnku)
- Používať pokrývky hlavy, slnečné okuliare, slnečníky
- Deti do troch rokov by sa nemali vôbec vystavovať priamemu slnečnému žiareniu
- Dámy, pozor na používanie retinolu v pleťových sérach - zvyšuje citlivosť na slnečné lúče. Používajte preto extra prípravky s vysokým SPF faktorom na tvár a aj mejkap
Slnečné SOS
Ak to už so slnením preženieme a máme spálenú pokožku, dermavenerologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. odporúča okamžite odísť zo slnka a poskytnúť prvú pomoc koži. Tou sú studené obklady a krémy s pantenolom. Ani babský recept v podobe kyslej smotany nie je zlý nápad - kožu minimálne zachladí.
V prípade veľkého spálenia, ktoré sa prejavuje silným začervenaním, zvýšenou teplotou a bolesťou radí návštevu lekára, aplikovanie masti s obsahom kortikoidov a podanie liekov na tíšenie bolesti či zníženie teploty.
Keď sa už raz spálite, na ďalšie opaľovanie by ste mali radšej zabudnúť. Nová koža, ktorá narastie po zlúpaní sa, je citlivejšia a jemnejšia, ešte bez pigmentácie. Hrozí opätovné spálenie a tvorba pigmentových fľakov, ktorých sa nemusíte zbaviť ani do konca života.
Malorka akné a ešte jeden mýtus
Pojem malorka akné odkazuje na typ vyrážok, ktoré sa na koži objavia práve pri slnení sa v prímorských letoviskách.
Spôsobuje ho kombinácia morskej vody, prachu a opaľovania, po ktorom koža zhrubne a upchajú sa póry. Je preto mýtus, že slnko lieči akné.
Rovnakým mýtus je aj tvrdenie, že po natretí sa opaľovacím krémom s vysokým SPF (50) nás neopáli. Opálime sa, avšak pomalšie a bezpečnejšie.
Mudr. Michaela Blaško, PhD. bola hostkou relácie Dámsky klub, ktorú si môžete pozrieť zadarmo bez reklám v online archíve.