V dnešnej dobe sa sústreďujeme na výkon, vďaka ktorému sme neustále pod veľkým časovým tlakom. Viacerí odborníci odporúčajú pre záchranu zdravého rozumu využívať všímavosť - mindfullness, schopnosť byť prítomný v danom okamihu.
Odkiaľ pochádza všímavosť, ako funguje a či je to skutočne univerzálny liek pre dnešnú dobu, rozprávali sme sa s psychologičkou Viktóriou Hičárovou.
Ako funguje terapia všímavosti?
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
„Všímavosť môžeme definovať ako schopnosť sa vedome zamerať na prítomný moment, bez toho aby sme ho nejak hodnotili a to nám môže pomôcť lepšie porozumieť sebe samému. Je to schopnosť, ktorú má každý len je dôležité ju znova objaviť a zistiť ako ju používať," vysvetlila doktorka.
Poznáme pôvod
Všímavosť je inšpirovaná budhistickými meditačnými praktikami, no v skutočnosti je to klinický prístup, ktorý je úplne sekulárny a dych je jednou z primárnych pomôcok. Pokiaľ sa dostatočne zameriame na dýchanie, tak sa nemôžeme sústrediť na negatívne myšlienky alebo akúkoľvek fyzickú bolesť.
Poznáme dva druhy všímavosti
· Formálna - Precvičovanie si vlastného vedomia, jav počas ktorého si vyhradíme čas, aby sme sa venovali svojej pozornosti.
· Neformálna - Schopnosť, pri ktorej trénujeme myseľ, tak aby sme zostali v prítomnom okamihu. Predkladáme určitý stav, ktorý vyžaduje vysokú koncentráciu pri každodenných činnostiach ako sú varenie, upratovanie, šoférovanie atď.