Sledovanie televízneho formátu reality šou sa v posledných rokoch spája prevažne s nenáročným divákom, ktorého vkus rozhodne nepatrí medzi ten najlepší. Avšak stále sú tieto programy veľmi populárne.
Záznam skutočnosti spojený s náhľadom do súkromia ľudí bude pre väčšinu divákov vždy predstavovať akúsi potrebu zapnúť televízor a sledovať vyhrotené situácie súťažiacich. Stoja niektoré za to? Rozprávali sme sa s televíznou teoretičkou Janou Jedličkovou.
„Niektoré z dnešných formátov sú skutočne brilantnou záležitosťou, plne si uvedomujú, ako majú fungovať. Zároveň vedia, na akých divákov sa majú zamerať a aké sú ich očakávania," dodala.
402109097702kb;reality tv
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vznik reality šou
Je veľmi komplikované určiť, kedy konkrétne vznikol tento televízny formát. Pojem reality šou v britsko-americkom kontexte sa spája najmä s vynálezom videa a premenou technológie - príchod ľahších a mobilnejších kamier.
Kamera pôvodne nakrúcala ľudí v prirodzenom prostredí, až následne účastníci plnili rôzne úlohy.
Mnohé z nich prišli aj na Slovensko na prelome roku 2000. „Tento koncept sa však od ich príchodu veľmi nezmenil, len sa updatoval príchodom digitalizácie," vysvetlila teoretička.
V dnešných reality šou sa kladie veľký dôraz na komunikáciu na sociálnych sieťach, a to dokonca nielen skrz účastníkov šou, ale zároveň cez hlavnú štruktúru televízneho formátu.
Nízky žáner
Formát reality šou je dodnes považovaný za nízky žáner. Tento fakt súvisí s pretrvávajúcim nízkym statusom televízie aj napriek všetkému, čo dokázala. Reality šou zobrazuje reálnych ľudí, no v situáciách, ktoré nie sú spoločensky prijateľné.
Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú tak populárne.
„Reality šou často podnecujú k voyerizmu, radi zobrazujú situácie, keď sa človeku nedarí, alebo keď dôjde k nešťastným situáciám. V tom prípade často zastávame sociálny dištanc, no aj napriek tomu sa na tieto príhody veľmi radi pozeráme," opísala Jana Jedličková.
Druhy reality šou
V zahraničí sú v poslednej dobe veľmi populárne formáty, ktoré sú zasadené do exotického prostredia, u nás zase vedú rôzne šou o varení alebo každým milované talentové súťaže.
Pri formáte ako je reality šou je stále komplikované viesť diskusie o ich kvalite.„Divák by mal skôr vedieť definovať, čo sa v skutočnosti pod slovom kvalita ukrýva. Myslím, že je dobré sa občas zamyslieť nad našimi nárokmi, ktoré nás dokážu pobaviť," dodala na záver Jana Jedličková.
Foto: Shutterstock