O tej sa v súčasnosti intenzívne hovorí na všetkých úrovniach spoločnosti, pričom globálne otepľovanie je vážnym problémom ľudstva už viac ako 70 rokov.
Existujú však jednoduché kroky, ako tomu zabrániť. A je to naozaj veľmi jednoduchá záležitosť. Podľa riaditeľa Priateľov Zeme Juraja Zámkovského sa stačí napríklad naučiť správne kúriť drevom.
„Je to vec, ktorá sa dá naučiť za hodinu. Ide o to, že často zbytočne do pecí prikladáme a prekurujeme tým celý dom," vravel v relácii Na jednej vlne.
„Kúri sa mokrým drevom a ľudia netušia, že kúriť sa má napr. dvojročne vysušeným drevom," dodáva Juraj Zámkovský.
Aplikovaním týchto postupov si zároveň zjednodušíme život. Znížia sa emisie, spotreba dreva a ušetria sa aj nemalé financie na náklady. Navyše, zbavíme sa roboty z drevom.
Domácnosti plytvajú elektrinou
Ušetriť sa dá aj správnou technikou vetrania. Podľa Juraja Zámkovského nie je vôbec dobré, keď sa napr. v školách v zime často otvárajú okná. Je to znakom zbytočného prekurovania.
Ako energetika vplýva na život spoločnosti.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ďalej upozorňuje aj na nesprávne svietenie a stand-by režim elektroniky, ktoré sú on-line.
„Predstavte si, koľko energie domácnostiam uniká, keď majú neustále spustenú wi-fi, televízor, mikrovlnku, počítače pod. To zelené svetielko vyprodukuje energie strašne málo, ale v tom životnom cykle výrobku to môže byť 10 až 15 percent energie, ktoré spotrebuje."
„Stačí si predstaviť, koľko takýchto domácností takto funguje na Slovensku a celom svete. Koľko elektrární takto zbytočne potrebuje fungovať, aby vykryli takúto potrebu," dodáva na záver v relácii Rádia Regina Stred Juraj Zámkovský.
Pokiaľ si chcete vypočuť viac z témy globálneho otepľovania, môžete si vypočuť celú reláciu aj v rubrike podcastov Rádia Regina Stred.
Juraj Zámkovský v nej tiež hovoril o tom, kedy začali vedci upozorňovať na globálne otepľovanie a čo musíme spraviť, aby sme mohli prejsť z fosílnych zdrojov na alternatívne.
FOTO: TASR