Pracovníci zo Stanfordovej univerzity totiž najnovšie vyrobili 3D tlačou polymérnu náplasť s mikroihlicami. Tie sú napustené očkovacou látkou.
Ten, kto sa bojí ihiel a nepríjemným vpichom sa tak poteší. Na rozdiel od štandardnej ihly, ktorú zdravotník vpichne až do svalu, sa nový vynález dostáva len do zamše - vrstvy kože, ktorá sa nachádza pod pokožkou. Práve vďaka tomuto je menej bolestivejší.
Očkovanie prostredníctvom náplaste
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Náplasť s priemerom 20 milimetrov sa navyše môže aplikovať v pohodlí domova. Testovanie na myšiach pritom potvrdilo zaujímavé výsledky.
V porovnaní s podaním očkovacej látky ihlou, vyvolá totiž náplasť až 10-krát väčšiu imunitnú odpoveď. Telo si tak chorobu lepšie zapamätá a očkovaného následne chráni efektívnejšie.
Informáciu sme priniesli v rámci pravidelnej relácie Spektrum, ktorú si môžete vypočuť od pondelka do piatka aj v našom archíve.
Koronavírus berie životy ľuďom
Očkovanie je podľa posledných zistení najúčinnejšou ochranou proti COVID-19. Ten sa prejavuje u každého človeka individuálne. Neraz však prináša nákaza smutný koniec.
„Najťažšie bolo pozerať sa na ľudí ako bojujú o život. Ako boli napojení na kyslík a boli odlúčení od rodiny," povedala v relácii Hosť Dobrého rána, Slovensko! Terézia Dúbravková.
„Videli sme veľa utrpenia, ako choroba oberá ľudí o silu. O život. V mnohých prípadoch to boli aj mladí ľudia. Bolo veľmi ťažké pozerať sa smrti do očí," doplnila svoju kolegyňu Mariana Stromková.
Hosť DRS: Zdravotné sestry hovoria o práci s ľuďmi s COVID-19
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Obe sestričky pracovali počas druhej vlny pandémie koronavírusu na kardiologickom oddelení Národného ústavu srdcovocievnych chorôb.
To sa však prívalom nových pacientov nakazených vírusom COVID-19 muselo zmeniť na na „covidové" oddelenie.
„Úplne najťažšia situácia bola, keď sme pre COVID-19 prišli o našu kolegyňu a dobrú priateľku," priznala ďalej sestrička z prvej línie.
Kolektívna sila a solidarita
Najmä v poslednom roku sme si uvedomili, ako je práca zdravotníkov pre nás dôležitá a čo všetko pre nás znamená. Náročné obdobie sa každý snažil prekonať inak.
„Vpred nás však poháňala sila kolektívneho ducha. Súdržnosť, kolegialita, solidarita a prinavrátenie ľudí do života. Aj vďaka, ktorú z nás cítili," dodala na záver Mariana Stromková.
Viac z relácie a priamych skúseností sestričiek s pandémiou v prvej línii si môžete vypočuť aj v našom podcaste Hosť DRS, ale aj v našom archíve.
FOTO: TASR