O tom, aký je rozdiel medzi galantnosťou a obťažovaním, sme hovorili v Silnej zostave s odborníčkou na rodovú rovnosť, Oľgou Pietruchovou. Tá vysvetlila, že sexuálne obťažovanie je založené na zneužívaní moci, ktorú má v rukách páchateľ.
So sexuálnym obťažovaním sa človek môže stretnúť na pracovisku, v škole, na pohovore či na ulici. Jeho prejavy sú rôzne – patria medzi ne napríklad nevyžiadané pochvaly, narážky, slovné, ale aj fyzické obťažovanie.
Z prieskumov vyplýva, že so sexuálnym obťažovaním sa na Slovensku stretla minimálne polovica žien.
Väčšina ľudí však netuší, ako sa v takej situácii zachovať. Odborníčka na sebaobranu, Bianka Urbanovská, preto vysvetlila, ako si ubrániť vlastné hranice.
Názornú ukážku nájdete vo videu:
Je dôležité, aby sme rešpektovali hranice iných ľudí a nevstupovali do ich intímnej zóny. Nevyžiadané dotyky, komentáre ani pochvaly nemajú s galantnosťou nič spoločné.
V prípade, že sa ocitnete v podobnej situácii v pozícii obete, nebojte sa ozvať a dajte najavo, že je vám dané správanie nepríjemné.
Viac o sexuálnom obťažovaní sa dozviete v relácii Silná zostava, ktorú nájdete v našom archíve.
V diskusii prezentovali svoje názory odbornčka na rodovú rovnosť a práva žien Oľga Pietruchová, moderátorka Iveta Malachovská a herec Marián Mitaš. Nechýbala ani Simona Salátová.
FOTO: Pexels