Americký veľvyslanec v Mexiku si priniesol v roku 1828 domov Euphorbiu pulcherrimu, ktorú poznáme ako vianočnú ružu. Neskôr, keď Joel Roberts Poinsett zomrel, tak deň jeho smrti 12. december vyhlásil Kongres USA za deň vianočnej ruže. Podľa jeho mena ju volajú aj poinsettia a patrí k stálym hitom Vianoc.
V Dámskom klube na Jednotke floristka Jaroslava Bašistová upozornila na veľkú háklivosť ruže:
„Taká krásna je iba prvý vegetačný rok. Už pri kúpe si všímajme, či ju mali v kvetinárstve na teplom mieste bez prievanu. Ak by bola v chlade, po týždni zhodí svoje krásne listy.“
Nesmie nám cestou prechladnúť
Z kvetinárstva ju preto prenášame riadne zabalenú a čo najrýchlejšie, aby nám po ceste neprechladla. Jaroslava Bašistová však upozorňuje aj na ďalšie riziká:
„Vianočná ruža je háklivá na veľa vody pri zálievke a na sucho. Preto musíme testovať, či má v črepníku dosť vlahy ponorením prsta do zeminy, ak však voda preteká na podnos, musíme ju vyliať. Rastlina neznáša byť ponorená vo vode.“
Zdroj: pixabay
RTVS online
Pouličná lampa farbu pokazí
Mnohých ľudí zaujíma, či vieme vianočnej ruži prinavrátiť jej krásu. Na túto otázku floristka hovorí, že sa to dá:
„Je to však veľmi náročný proces. Najkrajšie sfarbené listy má totiž len v prvom vegetačnom roku. Neskôr ju môžeme vyletniť, lebo má rada slnko, ale musíme dávať pozor, aby ju slnko nespálilo. Na jeseň sa môžeme pokúsiť vrátiť listom ich farbu, ak dokážeme dodržať to, že rastlina musí byť 14 hodín v úplnej tme. Aj pouličná lampa nám pokazí naše snaženie.“
Zdroj: TASR
Princezná medzi ružami je čisto biela
Hitom tohtoročných Vianoc je však ruža vypestovaná vo farbe podľa Jaroslavy Bašistovej:
„Červenej s odtieňom fuchsiovej, čo je karmínovo ružová žiarivá farba a budúci rok to bude farba Viva Magenta. Vianočné ruže však poznáme podľa zafarbenia listov na rôzne varianty. Biela vianočná ruža je odroda s názvom princezná, lebo je naozaj čisto biela.“
Zdroj: RTVS
Pri kúpe sa pozrime, či má kvety
To, čo my vnímame na vianočnej ruži ako farbu nie sú kvety, ale listy. Kvety sú podľa Jaroslavy Bašistovej inde:
„V strede má rastlina akoby púčiky a to sú kvety. Už pri kúpe si všímame, či ich rastlina má. Vtedy je úplne čerstvá.“
Floristka pridala ešte ďalšie cenné rady, ako sa k ozdobe Vianoc máme správať tak, aby nám vianočná ruža priniesla radosť.
Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90