Úvod Novinky Zaujímavosti

Sme vtáčia krajina a pri zimnom sčítavaní zažijete nádherné divadlo

Máme zimné hniezdiská, ktoré chodia obdivovať aj z okolitých štátov.

Sme vtáčia krajina a pri zimnom sčítavaní zažijete nádherné divadlo Zdroj: TASR, František Iván

Práve prebieha na celom území Slovenska zimné sčítanie vodného vtáctva.

Najčastejšia je kačica divá

Vtáčie pierko na zemi Zdroj: pixabay

Ide už o 59. ročník tohto medzinárodného podujatia, kedy stovky dobrovoľníkov prejdú okolia vodných tokov.

Jeho cieľom je zistiť početnosť nehniezdnych populácií vodných a na vodu viazaných vtákov.

Podľa vyjadrenia Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR vyplýva:

„Sčítanie je koordinované prostredníctvom regionálnych koordinátorov, pričom celé územie Slovenska je rozdelené na 20 regiónov. Jednotliví mapovatelia sčítavajú presne vymedzené úseky tečúcich vôd a vodné nádrže.“

Každú zimu je zmapovaných viac ako 400 lokalít, čo predstavuje približne 2500 kilometrov vodných tokov a 200 kilometrov štvorcových vodných nádrží, rybníkov, štrkovísk a jazier.

Na Slovensku prebieha toto sčítanie od roku 1991, pričom zaznamenali spolu 78 druhov vodného a na vodu viazaných vtákov. Prírodné bohatstvo Slovenska v podobe tu žijúcich zvierat je unikátne a množstvo vodných plôch umožňuje u nás zimovať viacerým vzácnym druhom vtákov.

Podľa slov zoologičky ŠOP SR Andrei Lešovej platí:

„Medzi najvzácnejšie zaznamenané druhy vtákov na našom území patrí napríklad potáplica bielozobá, bernikla tmavá, hus malá či čajka trojprstá.

Naopak, medzi najčastejšie druhy patrí kačica divá, chochlačka vrkočatá, lyska čierna a kormorán veľký.

Častým druhom viazaným na vodu na Slovensku je tiež čajka smejivá či potápka chochlatá.“

Na Liptovskej Mare môžeme vidieť aj vzácne orliaky morské.

Rarita pre pozorovateľov

Ján-Gúgh-Bird-Life-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Ornitológ zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko Ján Gúgh hovorí aj o inom efekte sčítavania vodného vtáctva v zime:

„Na Hrušovskej zdrži na Dunaji sa tu zletí už na jeseň cez 80 tisíc kačíc a niekedy sa stáva, že pribudne ďalších 50 tisíc husí, čo je nádherné divadlo, na ktoré sa chodia pozerať aj z okolitých štátov ako na raritu.“

Na 30 kilometroch štvorcových u nás na Dunaji sa v zime sústredí aj 40 tisíc kusov chochlačky vrkočatej a chochlačky sivej.

Rovnaký počet nájdeme aj na švajčiarskom Bodamskom jazere, lenže to má 300 kilometrov štvorcových.

U nás teda máme podľa odborníkov medzinárodne významné zimné lokality výskytu vodného vtáctva, takže sa máme na čo pozerať.

Zároveň sa na Slovensku uskutočňuje aj sčítanie zimujúceho kormorána veľkého. Koordinuje ho Slovenský rybársky zväz. Bude prebiehať na nocoviskách, a to v čase od 14.00 do 17.00 h.

ŠOP zasa pripomenula, že informácie o stave populácie kormorána sú podmienkou na uplatňovanie výnimky vydanej ministerstvom životného prostredia na plašenie a odstrel tohto chráneného druhu živočícha.

Výnimka platí od októbra do konca februára, pre potreby víkendového sčítania je však výnimka pozastavená, uviedli ochranári.

Generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel dodal:

„Dlhodobé fungovanie tohto programu nám prináša možnosť využívať údaje zo sčítania na určovanie trendov vývoja populácie jednotlivých druhov, ako aj nastavenia správneho manažmentu územia.“

Môžete sa pridať

mlyn-TASR Zdroj: TASR

V prípade záujmu o zapojenie sa do víkendového sčítania je potrebné sa registrovať prostredníctvom regionálnych koordinátorov, ktorí sú uvedení na stránke www.vtáky.sk. Na stránke je tiež uvedená metodika sčítania.

Hlavným termínom sčítania je cez víkend, ale sčítavať vodné vtáctvo je možné v období od 6. do 21. januára.

V súčasnosti ide takmer o celosvetový program, do ktorého je zapojených vyše 140 krajín.

V spolupráci so ŠOP SR a správami národných parkov koordinuje na Slovensku toto sčítanie Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko.

25 50 75 90