Často kladené otázky

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Čo mi DAB+ okrem vysielania poskytuje?

Súčasne s naladenou programovou službou dostane poslucháč aj sprievodné digitálne informácie. Môže to byť názov hranej skladby, či meno interpreta, alebo názov programu, ktorý práve počúva. U prijímačov vyššej kategórie sa zobrazuje farebné logo stanice. Môže sa zobrazovať aj obal platne, alebo záber zo štúdia, z ktorého sa vysiela.


Potrebujem na počúvanie rádia cez DAB+ prístup k internetu?

Na počúvanie DAB+ rádia nepotrebujem prístup k internetu. Príjem je podobne ako u FM vysielania bezplatný. Signál je voľne šírený sieťou pozemných vysielačov. Bohužiaľ to platí aj opačne. Napríklad v mobilnom telefóne si DAB+ rádio nevypočujem.


Môžem počúvať rádio cez DAB+ aj v aute?

Autorádio podporujúce príjem DAB+ je povinnou súčasťou základnej výbavy nových vozidiel od tohto roka. Technicky je príjem možný. DAB+ vysielanie je možné projektovať tak, aby poskytovalo naozaj kvalitný mobilný príjem.


Môžem počúvať cez DAB+ aj klasické FM rádiá?

Všetky nové rozhlasové prijímače podporujúce systém DAB+ súčasne podporujú aj príjem FM vysielania. Poslucháč tak môže na jednom prijímači počúvať aj programové služby, ktoré zatiaľ v DAB+ štandardne nevysielajú.


Je prechod z FM na DAB+ vysielanie nevyhnutný?

Nie je nevyhnutný, ale je prirodzený. FM pásmo na prideľovanie nových frekvencií je prakticky vyčerpané. A rozvoj rozhlasového vysielania v zmysle príchodu nových rozhlasových staníc s ambíciou celoplošného pokrytia je v tomto pásme neriešiteľný. Skutočný rozvoj rozhlasového vysielania sa tak môže odohrávať už iba na poli digitálnej distribúcie.


Je vysielanie DAB+ šetrnejšie k životnému prostrediu?

Rozhodne. DAB+ je energeticky menej náročné vysielanie. Na každej frekvencii môže byť šírených viac ako 10 programových služieb a pokrytie územia sa vytvára niekoľkými jednofrekvenčnými sieťami. V porovnaní s FM vysielaním ide o výraznú energetickú úsporu.

Váš podnet