Správy
Sobota 25.03.2017 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:43 Summit európskych lídrov v Ríme Nikdy viac nechceme vojnu. Hovorili presne pred 60 rokmi v Ríme, v paláci dei Conservatori, lídri 6 štátov - Belgicka, Holandska, Luxemburska, Talianska, západného Nemecka a Francúzska. Podpísali vtedy Rímske zmluvy, ktoré položili základ Európskej únii. Dnes presne v tom istom paláci v Ríme hlásalo jednotu a oslavovalo Európu už 27 štátnych predstaviteľov. Podpísali takzvanú Rímsku deklaráciu. Jej hlavný odkaz je, že štáty Únie chcú držať spolu a aj naďalej pokračovať v projekte zjednotenej Európy.
- 00:03:48 Jednotnú EÚ podporil aj pápež František
- 00:04:28 Donald Trump pozdravil summit v Ríme
- 00:04:42 Protesty na podporu EÚ
- 00:05:29 Ako sa podpisovali zmluvy? Podpisom Rímskych zmlúv politici umožnili vznik dvoch organizácií - Euratomu a Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Z neho sa postupne vyformovala Európska únia do dnešnej podoby. Vďaka dohode spred 60 rokov postupne klesali colné poplatky, až úplne zanikli. Rímske zmluvy tiež položili základ jednotného trhu, ktorý zaručuje voľný pohyb osôb, tovarov a služieb. Príprava a podpisovanie zmlúv má zaujímavú históriu.
- 00:08:11 R. Fico: informácií o korupcii je čoraz viac Informácií o korupcii podľa R. Fica bude čoraz viac. V relácii RTVS Sobotné dialógy premiér povedal, že v dohľadnom čase môžu prísť ďalšie odhalenia. Pokyny v tomto smere už dostala aj SIS. Podľa nadácie Zastavme korupciu bude skutočným zlomom až odhalenie úplatkov a provízií na najvyšších miestach.
- 00:10:49 Zomrel František Gaulieder Nad ránom tragicky zomrel bývalý poslanec Národnej rady František Gauliede. Blízko Trnovca nad Váhom pri Šali ho zrazil vlak. Informáciu ako prvá priniesla televízia JOJ. Polícia pracuje aj s verziou, že išlo o samovraždu. František Gaulieder bol v deväťdesiatych rokoch členom HZDS. V roku 1996 ho parlament protiprávne zbavil poslaneckého mandátu.
- 00:13:05 Republikáni Obamacare nezrušili Americký prezident Donald Trump utrpel politickú porážku. Nepodarilo sa mu v kongrese presadiť jeden zo svojich hlavných sľubov - teda zrušiť zdravotnú reformu svojho predchodcu, takzvanú Obamacare. Republikáni by nemali dostatočnú podporu vo vlastných radoch, a preto hlasovanie radšej zrušili.
- 00:15:28 Útok v Londýne má stále veľa otázok Deviatich z jedenástich zadržaných po teroristickom útoku v Londýne prepustili bez obvinenia. Vo väzbe ostávajú dvaja muži z rázií v Birminghame. Útočník spred britského parlamentu – Chalíd Masood – podľa všetkého žil v posledných rokoch práve v tomto meste. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že konal sám. Preverujú aj ďalšie možnosti.
- 00:17:13 Od sviečkovej manifestácie uplynulo 29 rokov Sviečkovú manifestáciu z 25. marca 1988 si ľudia na Slovensku pripomenuli viacerými akciami. Včera napríklad symbolickým pochodom cez bratislavské Staré mesto. Pokojné zhromaždenie na Hviezdoslavovom námestí pred 29. rokmi brutálne rozohnala komunistická bezpečnosť. Bratislavský veľký piatok však predznamenal koniec totality.
- 00:20:12 Študenti hľadajú nenápadných hrdinov Na výročie sviečkovej manifestácie spustili v Borovciach pri Piešťanoch projekt Nenápadní hrdinovia. Študenti majú nájsť vo svojom okolí ľudí, ktorí zažili útrapy komunistického režimu a zaznamenať ich príbehy. Podľa organizátorov projektu pamätníci povedia často viac študentom než novinárom.
- 00:22:32 Smutné výročie – Prvý transport V Poprade pokračovali spomienky na začiatok deportácií z územia vojnovej Slovenskej republiky. Od prvého slovenského transportu do nacistického koncentračného tábora na okupovanom území v Osvienčime uplynulo 75 rokov. 25. marca 1942 odviezol vlak z popradskej stanice tisíc dievčat. Pred odchodom ich zhromažďovali v zbernom tábore v bývalých kasárňach. V súčasnosti v budove sídli gymnázium. Pamätnú tabuľu tam dnes odhalil prezident Andrej Kiska spolu s poslednou žijúcou účastníčkou transportu Editou Grosmanovou.
- 00:26:01 Holokaust sa začínal s pomocou propagandy Počas holokaustu, ako jednej z najväčších tragédií 20. storočia, zahynulo približne 6 miliónov ľudí židovského pôvodu. Z územia Slovenska v dvoch vlnách deportovali 71.200 ľudí a väčšina z nich sa nikdy nevrátila. V našom seriáli sme si dva týždne pripomínali príbehy tých, ktorí prežili. Zároveň sme zdôraznili fakt, že holokaust sa nezačal naložením ľudí do nákladných vagónov. Predchádzalo mu vyčlenenie časti obyvateľstva ako nepriateľov, útočila na nich nenávistná propaganda a prišli o svoje občianske a ľudské práva. Ako sa mohli tieto tragické udalosti odohrať, sa dnes stále pýtajú aj tí, ktorí prežili. S Karolom Natanom Steinerom, ktorý dnes vedie krajanskú komunitu Slovákov a Čechov v Izraeli, hovorila o jeho príbehu Soňa Gyarfašová.
- 00:30:44 Transporty pripomína nová poštová známka 75. výročie prvého transportu Židov zo Slovenska si pripomenula aj Slovenská pošta a pri tejto príležitosti vydala poštovú známku. Na návrhoch sa podieľali študenti bratislavskej umeleckej školy. Pošta zároveň sprístupnila výstavu o tragických udalostiach. Poštová známka má hodnotu 85 centov.
- 00:32:32 Požiar na lúkach ohrozoval les Nad obcou Lomnička pri Starej Ľubovni horelo niekoľko hektárov trávnatého porastu. Hrozilo, že oheň zachváti aj neďaleký les. Fúkal silný vietor. Vďaka rýchlemu zásahu hasičov z celého kraja sa požiar podarilo uhasiť.
- 00:34:09 Sninské rybníky pripravujú na sezónu Zamestnanci Letiskovej spoločnosti Žilina nedostali výplaty za prvé dva mesiace tohto roka. Budúcnosť letiska v Dolnom Hričove je podľa ich zástupcov ohrozená. O nápravu žiadajú Ministerstvo dopravy ako majoritného akcionára.
- 00:36:32 Deň otvorených dverí v Hydrometeorologickom ústave Hydrometeorologický ústav mal deň otvorených dverí. Ľudia mohli navštíviť stanice po celom Slovensku. V Bratislave aj v regiónoch si návštevníci pozreli prácu meteorológov, hydrológov, klimatológov. Priamo v teréne videli meranie kvality ovzdušia či sledovanie vody. Sieť SHMÚ pokrýva detailne celé Slovensko. Napríklad z 34 meteorologických staníc, z 550 zrážkomerných či vyše 400 vodomerných staníc pre povrchové vody. Okrem nich monitoruje napríklad vodu pod zemou, rádioaktivitu, čistotu vzduch alebo slnečné žiarenie.
- 00:39:09 Crème de la Crème: Mať sedemnásť Týždeň francúzskeho filmu Creme de la creme uviedol v premiére snímku Mať sedemnásť. Film získal štyri nominácie na tohtoročného Cézara, ale aj nomináciu na Zlatého medveďa na poslednom Berlinále. Do Bratislavy ho prišiel uviesť hlavný predstaviteľ Corentin Fila.
- 00:41:15 Posledná rozlúčka s kardinálom Miloslavom Vlkom Česko sa rozlúčilo so zosnulým kardinálom Miloslavom Vlkom. Rešpektovanú osobnosť katolíckej cirkvi si prišli uctiť tisíce ľudí. Zádušnú omšu v chráme sv. Víta celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka. Kardinál Vlk nemohol počas komunizmu vykonávať kňazskú činnosť. Po roku 1989 sa výrazne zaslúžil o oživenie českej i slovenskej katolíckej cirkvi. Zomrel pred týždňom vo veku 84 rokov. Podľahol ťažkej chorobe.
- 00:43:51 Zatýkania nepohodlných v Bielorusku
- 00:44:23 Pri náletoch zahynulo v Sýrii vyše 30 ľudí
- 00:44:38 Havarovaný trajekt Sewol už mieri do prístavu
- 00:45:00 V Nitre začali s cyklistickou sezónou Príchod jari oslávili cyklisti z Nitry cyklovýstupom na Pyramídu na Zobore. Zapojili sa skúsení aj rekreační jazdci. Trasu organizátori zvolili tak, aby bola vhodná pre všetky vekové kategórie.
- 00:46:36 Portrét Doriana Graya Fascinujúci príbeh o mužovi, ktorý nestarne, zatiaľ čo jeho portrét postupne upadá. Slovenské komorné divadlo v Martine uviedlo v premiére divadelnú hru Portrét Doriana Graya. Román Oscara Wildea koncom 19. storočia vyvolal kontroverzné reakcie, napriek tomu, že vyšiel čiastočne cenzurovaný. Autor sa stal ikonou pre sexuálne menšiny. Inscenácia v Martine vychádza z pôvodnej neupravenej verzie.
- 00:48:43 V noci prechádzame na letný čas
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00
- Štvrtok 28.11. 19:00
- Piatok 29.11. 19:00