Správy
Nedeľa 26.04.2020 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:34 6 nových prípadov
- 00:00:59 O 5 minút 12: Politici sa obávajú chaosu Otváranie ekonomiky po okresoch, ako to navrhujú špičkoví ekonómovia z ekonomického krízového štábu, je podľa Borisa Kollára nezmysel. Predseda parlamentu to povedal v diskusii RTVS O 5 minút 12. Rovnaký názor má aj opozičný poslanec Peter Žiga. Podľa nich je Slovensko malá krajina a takýto postup by priniesol chaos.
- 00:03:29 Protest na hranici proti štátnej karanténe Slovenské opatrovateľky a slovenskí opatrovatelia s prácou v Rakúsku protestujú proti povinnej štátnej karanténe. Požadujú od štátu, aby sa na Slovensku uznávali aj výsledky zahraničných testov na ochorenie Covid-19. Protest na hraničnom priechode Berg podporilo niekoľko desiatok ľudí na slovenskej aj rakúskej strane hranice.
- 00:05:35 Ochorenie potvrdili v ďalšom zariadení
- 00:05:59 Teplomery rozviezli športoví piloti Desiatky domovov sociálnych služieb, zdravotníckych zariadení a bojovníkov proti koronavírusu v teréne dostali bezkontaktné teplomery. Po celom Slovensku ich rozvážali pomerne netradične, športovými lietadlami. Za akciou sú dve občianske iniciatívy - Kto pomôže Slovensku a Piloti ľuďom.
- 00:08:01 Vláda zvolila dvoch členov do Súdnej rady
- 00:08:34 Vláda navrhuje odvolanie S. Pötheovej
- 00:09:07 Otvorené vládnutie, či štátna propaganda Bezplatné vládne noviny do každej schránky. Jeden zo sľubov, ktorý pod hlavičkou otvoreného vládnutia zaradil kabinet Igora Matoviča do svojho programového vyhlásenia. Mali by prinášať fakty, koľko stojí štát. Kritici varujú pred štátom platenou propagandou.
- 00:11:16 Policajných funkcionárov čaká detektor lži Raz ročne povinne absolvovať výsluch na detektore lži. To je vízia vládnej koalície ako zabezpečiť, aby polícii šéfovali nezávislí profesionáli. Nadácia Zastavme korupciu kritizuje, že v programovom vyhlásení vlády chýba to základné – ako odpolitizovať samotnú voľbu policajného prezidenta.
- 00:13:39 Pandémia tlačí na cenu ochranných pomôcok Ceny rúšok zrejme tak rýchlo neklesnú, pretože ich je na trhu stále nedostatok. Od vypuknutia pandémie sa niekoľkokrát zmenili. Kým v januári stálo jednorazové rúško v lekárni niekoľko desiatok centov, teraz to môžu byť až dve eurá.
- 00:15:58 ZMOS chce odklad splátok Aj mestá a obce si pripravujú záchranné plány. Rovnako ako firiem či ľudí sa ich môžu dotknúť problémy s úvermi. Mnohé samosprávy chcú odložiť splátky do Štátneho fondu rozvoja bývania za obecné nájomné byty. Štát to umožní, ale adresne – bude sa rozhodovať na základe konkrétnych prípadov.
- 00:18:19 Obmedzenia liečby môžu mať fatálne dôsledky Pozornosť celého sveta sa aktuálne sústreďuje na pacientov s chorobou Covid-19. Starostlivosť o iných pacientov sa neraz odsúvala bokom. Ľudia sa boja ísť do ambulancie a mnohým zrušili termín plánovanej operácie. Dlhodobé obmedzenia môžu viesť napokon k vyšším počtom úmrtí na zanedbanú starostlivosť než na koronavírus – varujú lekári.
- 00:20:36 Viaceré krajiny hlásia pomalší nárast vírusu Vo svete podľahlo ochoreniu Covid-19 viac ako 205-tisíc ľudí. Vyliečilo sa vyše 867-tisíc. Počet pozitívne testovaných sa blíži k trom miliónom. Tretina z nakazených je v USA. Viacero najviac postihnutých krajín hlási pozitívne správy o pomalšom náraste nakazených aj obetí. Napríklad v Taliansku zomrelo za posledný deň 260 ľudí, čo je oproti predchádzajúcemu dňu asi o 150 menej. Aj Španielsko má najmenej obetí za vyše mesiac.
- 00:23:03 Pandémia je šancou pre zelenšiu ekonomiku Ak sa na pandémii koronavírusu dá hľadať nejaké pozitívum, tak je to pokles emisií oxidu uhličitého v atmosfére. Ich podiel sa naposledy znižoval počas inej krízy - finančnej po roku 2008. Po jej skončení znečistenie opäť rýchlo narástlo. Odborníci preto varujú, aby sa scenár spred dvanástich rokov nezopakoval.
- 00:25:38 USA a Rusko si pripomínajú výročie spolupráce
- 00:26:05 Nový film o Černobyle 26. apríla v roku 1986, teda pred 34- rokmi krátko pred pol druhou ráno sa ukrajinská oblasť Černobyľ stala dejiskom najväčšej jadrovej havárie. Katastrofa navždy zmenila životy tisícok ľudí. Zatajovanie informácií nielen v Sovietskom zväze, ale aj ďalších štátoch východného bloku utvrdilo nedôveru k režimom vedeným komunistami a postupne viedlo k ich pádu. Temná epizóda už roky fascinuje filmových aj televíznych tvorcov. Na najnovšom dokumentárnom filme s názvom Stalking Chernobyl sa výrazne podieľal mladý slovenský dokumentarista a kameraman Anton Fedorko.
- 00:28:37 Aktivita hackerov v čase krízy výrazne stúpa Koronakríza prináša hackerom nové možnosti na útoky. Veľkým rizikom sú stovky tisíc ľudí, ktorí musia dlhodobo pracovať z domu, ale napríklad aj video-konferencie. Mnohé z programov v počítačoch nemajú dostatočné zabezpečenie.
- 00:31:02 Pošlite nápad, ako pomôcť firmám Iniciatíva hekvírus.sk má za sebou prvý úspešný projekt, ktorý pomohol nemocniciam s dobrovoľníkmi. IT nadšenci chcú teraz asistovať podnikateľom a zamestnancom. Verejnosť vyzývajú, aby im posielala svoje nápady, ako pomôcť ľudom vo finančných ťažkostiach.
- 00:33:20 Koronavírus pomáha odhaliť aj krv Na Slovensku začal fungovať ďalší druh testovania na nový koronavírus. Sieť súkromných laboratórií Alpha medical zaviedla takzvanú metódu Eliza. U pacientov zisťuje prítomnosť protilátok z krvi.
- 00:35:13 Požiar lesa na Pezinskej babe Hasiči zasahujú pri požiari lesa na Pezinskej Babe v okrese Pezinok. Rozhorel sa na ploche približne šesť hektárov v ťažko dostupnom teréne. Na mieste je takmer 60 profesionálnych a dobrovoľných hasičov z Pezinka a zo Senca spolu s dobrovoľnými hasičskými zbormi z okolitých obcí. Vypomáha aj vrtuľník Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Hasiči budujú takzvaný jazierkový systém na dopravu vody na požiarisko.
- 00:35:38 Rodičia by zmeny ponechali aj po pandémii Rodičia chcú zmenu vo vzdelávaní. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Komenského inštitút. V období počas koronavírusu nesúhlasia s prepadnutím detí a odobrili by nový obsah učiva. Zároveň by uvítali slovné hodnotenie žiakov. A to aj po odznení pandémie.
- 00:37:45 Vzdelávanie detí repatriantov Medzi ľuďmi, ktorí sa na Slovensko vrátili zo zahraničia, boli aj školopovinné deti. Tie by sa mali postupne zapájať do diaľkovej výučby.
- 00:39:25 Ako počas pandémie vzdelávať deti z osád? Koronakríza prehĺbila rozdiely vo vzdelávaní žiakov. Minimum detí z osád má prístup k počítačom. Rozsah a kvalita vzdelávania závisí od toho, do akej miery sú učitelia schopní prispôsobiť sa a hľadať alternatívu. Pomocnú ruku podávajú aj mimovládne organizácie.
- 00:41:33 Detská univerzita Komenského online špeciál Organizátori Detskej univerzity Komenského spustili jej online verziu. Zapojiť sa môžu deti na celom Slovensku. Na internete zverejnia spolu 44 prednášok slovenských aj zahraničných odborníkov. Tí vzdelávali malých nadšencov posledných 5 rokov počas letných prázdnin.
- 00:43:39 Dopyt po záhradách a chalupách rastie Počas pandémie stúpol záujem ľudí o kúpu záhrad či chalúp. Dopyt je predovšetkým u ľudí z väčších miest, ktorí bývajú v panelákoch. Realitné kancelárie nárast cien nezaznamenali, medzi súkromnými inzerentmi stúpajú, snažia sa z aktuálnej situácie vyťažiť čo najviac.
- 00:45:31 Obyvateľom pomôžu mimoriadnym príspevkom Komárno poskytne svojim obyvateľom v núdzi mimoriadny príspevok. O jednorazovú pomoc môžu požiadať tí, ktorí prišli pre pandémiu o príjem alebo sú v zlej sociálnej situácii. Radnica zatiaľ vyčlenila na príspevky 10-tisíc eur.
- 00:47:31 Vojnové cintoríny na Slovensku Druhá svetová vojna je v štatistikách smutne zapísaná ako najbrutálnejší a najkrvavejší vojnový konflikt v dejinách. Vyžiadala si aj najviac obetí – dva a pol až štyri percentá vtedajšej populácie, teda 50 až 80 miliónov ľudských životov. Dodnes ich pripomínajú vojnové hroby po celom svete, samozrejme, aj na Slovensku. Zapaľujeme 63. sviečku.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Štvrtok 21.11. 19:00
- Piatok 22.11. 19:00
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00