Správy
Sobota 18.11.2023 19:00
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:31 PVV o nižších cenách potravín nehovorí Prvé kroky na znižovanie cien sa, podľa koalície už začali a pripravujú sa ďalšie. Opozícia však vládu kritizuje, že mnohé predvolebné sľuby sa nedostali do programového vyhlásenia vlády. Napríklad ako zlacniť potraviny či znížiť úroky na hypotékach. Medzitým inflácia klesá. Takto vyzerá vývoj od začiatku roka. Pokles z vyše 15, v lete na približne 10 až na októbrových asi 7 percent. Slovensko však naďalej patrí k najhorším v rámci eurozóny.
- 00:03:19 Slovensko chce poznať dopady sankcií Nie je jasné, či Slovensko podporí 12. balík sankcií proti Rusku. Od Európskej únie bude žiadať dopadovú štúdiu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil minister zahraničných vecí, Juraj Blanár. Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska sankcie obhajuje. Aj vďaka nim sa Ukrajina dokáže stále brániť.
- 00:05:26 Reforma súdnej mapy bude pokračovať Vláda Roberta Fica chce znížiť tresty za ekonomické trestné činy. Plánuje tiež viac využívať alternatívne tresty pri menej závažných činoch. Kabinet dal tieto priority aj do svojho programového vyhlásenia. Sudcovia a trestní právnici s navrhovanými zmenami súhlasia.
- 00:07:50 Nakupovanie pred a po roku 1989 Oproti roku 1989 zarábajú Slováci o tridsať až tridsaťpäť percent viac. Svoje prepočty takto zhŕňa analýza spoločnosti Wood and company. Kým niektoré výrobky stoja v prepočte k platom menej ako za čias socializmu, pri iných si naopak priplácame.
- 00:09:21 Zbrojársky priemysel pred rokom 1989 a teraz Slovensko bolo pred pádom železnej opony významným výrobcom zbraní v Európe. Utlmenie výroby však plánovalo už komunistické vedenie. Problémy boli najmä z vývozom do rozvojových krajín. Najväčšími dlžníkmi boli Sýria a Irak. Vrchol bol v roku 1987. Slovensko vyrobilo zbrane a techniku za vyše 29 miliárd československých korún. V najbližších dvoch rokoch, teda ešte počas vlády KSČ, nastal pokles na 19 miliárd korún. Ďalší známy rýchly pád prichádza na začiatku 90. rokov na 5 miliárd korún. Súvisel najmä s rozpadom Varšavskej zmluvy, Sovietskeho zväzu a celkovo východných trhov, kam výrobky pôvodne smerovali. Zbrojársky priemysel na Slovensku začína aj pre vojnu na Ukrajine opäť ožívať.
- 00:11:57 Bude nová vláda lepšia ako predchádzajúce?
- 00:12:32 Optimistické spomínanie na minulosť Pri každom výročí novembra 89 sa objavujú diskusie, ako sa žilo pred rokom 1989. Odborníci preto nepracujú len s ústnou históriou, ktorú neraz ovplyvňuje tzv. spomienkový optimizmus či svetonázor. Naša pamäť je totiž selektívna. Dôležité sú písomné, zvukové či obrazové dokumenty v archívoch. Tie odhaľujú mnohé neprávosti, krivdy, temno totality. Historici aj ďalší vedci však skúmajú rozmanitosť vývoja spoločnosti v období socializmu.
- 00:15:00 O 17. novembri 1989 sa učí málo Zatiaľ čo ich rodičia vyšli do ulíc, aby vystúpili proti totalitnému režimu, časti mladých 17. november veľa nehovorí. O Nežnej revolúcii sa žiaci učia len na dejepise v deviatom ročníku základnej školy a v treťom ročníku na strednej. Učitelia sa pritom ani nemajú veľmi o čo oprieť.
- 00:17:34 Izrael povolil neobmedzenú humanitárnu pomoc Izrael povolí dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a nebude obmedzovať ani množstvo. Do enklávy podľa vyhlásenia armády dostane všetko, čo bude na zozname OSN. Zároveň pokračuje v útokoch na juhu Pásma Gazy či na Západnom brehu Jordánu. Izraelské vojsko zasiahlo aj utečenecký tábor pod správou OSN. Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých a citlivé povahy.
- 00:19:50 Masové protivládne protesty v Izraeli
- 00:22:39 Gazu by podľa EÚ mali spravovať Palestínčania
- 00:23:01 Viktor Orbán chce zmeniť Európsku úniu
- 00:23:25 Vysťahovaných nájomníkov sa zastala komisárka Vysťahovanie seniorov z mestskej budovy v Trenčianskych Tepliciach má dohru. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím, Zuzana Stavrovská, podala podnet na Generálnu prokuratúru. Obáva sa, že postup mesta nebol zákonný. Radnica odmieta, že by konala protiprávne.
- 00:26:08 Deti trápi nepozornosť Psychiatrov a psychológov navštevuje mnoho detí, ktoré potrebujú ich pomoc. Napríklad aj s nepozornosťou. Tá je častým problémom. Ovplyvňuje učenie a správanie v škole, aj doma.
- 00:28:42 Psy v Markušovciach útočia na ľudí i zvieratá Obyvateľov Markušoviec na Spiši trápia svorky túlavých psov. Sú často agresívne a ľudia sa ich boja. Ich počet sa zvyšuje a vedenie obce nevie nájsť účinný spôsob, ako tento problém vyriešiť. Tvrdí, že zakročiť musí štát.
- 00:30:45 Za agresívneho psa môže zanedbaná výchova Agresivita psov je takmer vždy výsledkom ľudského zlyhania majiteľov a zanedbanej výchovy. Kynológovia reagovali na tohtotýždňový útok trojice psov v Dolnom Bare. Tie bezdôvodne napadli bežkyňu na hrádzi.
- 00:32:55 R7 komplikuje dopravu v Kvetoslavove Rýchlostná cesta R7 zlepšila dostupnosť hlavného mesta tisíckam obyvateľov rýchlorastúcich bratislavských satelitov. Obci Kvetoslavov však priniesla aj problémy. Množstvo áut prechádza stredom dediny. Na situáciu a možné riešenia sa pozreli kolegovia z relácie Občan za dverami.
- 00:35:25 Ostrá reakcia Nemcov na vyhlásenia z Ankary Napätie a rozdielny pohľad na Pásmo Gazy sprevádzali krátku návštevu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Berlíne. Namiesto troch dní sa zdržal len niekoľko hodín. Stretol sa s nemeckým prezidentom Frankom Walterom Steinmeierom a kancelárom Olafom Scholzom.
- 00:37:45 Obe časti systému Starship zlyhali Kozmická loď Starship krátko po štarte a oddelení sa od nosnej rakety explodovala. Ani druhý test rakety spoločnosti Space X Elona Muska tak nevyšiel podľa predstáv. Prvý skúšobný let sa skončil tento rok v apríli explóziou 4 minúty po štarte. Zariadenie Starship, ktoré dnes vybuchlo malo dve hlavné časti nosnú Super Heavy a samotnú vesmírnu raketu.
- 00:39:41 Zo siete X odchádzajú inzerenti
- 00:40:01 Útok na energetickú infraštruktúru v Odese
- 00:40:24 Nové zóny plateného parkovania v Bratislava Bratislava postupne zapája ďalšie zóny regulovaného parkovania. Hoci sa stále objavujú komplikácie a prejavy nespokojnosti, na mnohých miestach zaparkujú rezidenti, ale aj tí, ktorí prišli na návštevu jednoduchšie. Mnohé miesta sa uvoľnili.
- 00:42:13 Obnovujú ruiny Pavlínskeho kláštora Zaniknutý Pavlínsky kláštor v Gombaseku bol dlhé roky zasypaný hlinou. Dnes si už návštevníci môžu pozrieť v náznakoch, ako asi vyzeral. Po piatich archeologických sezónach tam konzervujú časť kláštorného kostola. Pomáhajú pri tom aj ľudia, ktorí si dlhodobo nevedeli nájsť prácu.
- 00:44:52 Koncert pre všímavých Koncert pre všímavých si už po sedemnásty krát uctil odkaz 17. novembra 1989. Český rocker a aktivista Michael Kocáb, ukrajinská kapela Go_A, ale aj príhovory hercov a mládeže zvýraznili, aké dôležité je bojovať za slobodu a demokraciu.
- 00:46:51 Odovzdávanie bielych vrán Aj tento rok sa laureátmi ocenenia Biela vrana stali ľudia, ktorí chceli brániť pravdu, spravodlivosť a verejný záujem. Reakciou na ich postoj bolo nepochopenie, nenávisť, ale aj strata zamestnania. Ocenenie za odvážny občiansky čin získali Martin Bútora za celoživotný prínos, Peter Sabaka, Tomáš Bálint a Lukáš Hrošovský. 16. ročník sa konal pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej.