MANIFEST
Nedeľa 27.09.2020 13:10
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Portréty slovenských výtvarníkov.
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Cyklus dokumentov MANIFEST predstavuje kľúčových predstaviteľov a predstaviteľky slovenského výtvarného umenia od roku 1960 až po súčasnosť.
Približuje progresívnu generáciu výtvarníkov, z ktorých mnohí boli súčasťou alternatívnej scény a dokázali radikálne ovplyvniť vývoj domáceho vizuálneho umenia – s presahmi od obrazu a objektu cez multimediálne prostredia až k akčným prejavom. V ich inšpiratívnej tvorbe sa vyskytujú tendencie súdobých medzinárodných prúdov /napr. neo-avantgardy, nového realizmu, pop artu, kinetického umenia, konceptuálneho umenia a i./ vďaka čomu zažívajú významný úspech nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.
Tento diel sa zameria na progresívneho výtvarníka Dezidera Tótha, Monogramistu T. D.
Dezider Tóth, alebo Monogramista T.D (* 13. marec 1947, Výčapy-Opatovce) je slovenský výtvarník. V rokoch 1962 - 1966 študoval na ŠUP v Bratislave u prof. Rudolfa Filu a Štefana Schwartza a medzi rokmi 1966 - 1972 študoval u prof. Petra Matejku na VŠVU v Bratislave. Od roku 1991 do 2015 vyučoval na VŠVU a v roku 2002 bol menovaný profesorom intermediálnej tvorby na pražskej AVU. Od roku 2013 žije a tvorí v Brne. Od 70. rokov patrí k popredným predstaviteľom slovenského konceptuálneho umenia. Vo svojej tvorbe sa venuje umeniu akcie, inštaláciám, maľbe, objektu, minimalistickým intervenciám a tvorí tiež autorské knihy.[2] V roku 1970 sa zúčastnil I. otvoreného ateliéru Rudolfa Sikoru.
„Nie som autor, som metafora,“ povedal o sebe Dezider Tóth.