Reláciu najbližšie vysielame
Anjeli strážni
Dvojka | Sobota 29.12.2018, Anjeli strážni Omara Sharifa
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
Európska tvorba
Talkshow Aleny Heribanovej.
Nie je veľa egyptských hercov, ktorí sa dokázali presadiť v Hollywoode. Omarovi Sharifovi, ktorý si na tohtoročnom Artfilme prevezme cenu Hercova misia a pripevní tak tabuľku so svojím menom na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach, sa to podarilo.
Sharif, vlastným menom Michael Shalhoub, študoval matematiku a fyziku, už počas školy sa však intenzívne zaujímal o herectvo. V ňom sa podľa Encyklopédie svetového filmu zdokonaľoval na Kráľovskej akadémii dramatických umení v Londýne. Vo filme debutoval ako dvadsaťjedenročný v snímke Smrteľná pasca (1953), vďaka ktorej sa zoznámil s vtedy už slávnou egyptskou herečkou Faten Hamama (spolu si zahrali aj v niekoľkých ďalších filmoch). Onedlho sa vzali a ich manželstvo vydržalo dvadsať rokov. Herec konvertoval na islam a práve vtedy si zmenil meno.
Sharif sa rýchlo stal hviezdou egyptského filmu. V dobrodružných snímkach stvárňoval vďaka svojmu sexepílu často milovníkov. Napriek tomu nedávno vyhlásil: ,,Neviem, čo je to sexepíl. Nemyslím si, že sexepíl môžete mať vedome.\"
Medzinárodnú pozornosť získal hercovi francúzsko-tuniský orientálny príbeh Goha (1958), ktorý na festivale v Cannes získal Cenu poroty. Naozajstný prielom v jeho kariére prišiel so štvorhodinovým veľkofilmom Davida Leana Lawrence z Arábie (1962), kde si zahral šejka Ali ibn el Khariša. Nakrúcanie trvalo rok a pol. ,,Dvadsať mesiacov sme boli vonku v púšti, každý deň v rovnakom kostýme. Každému záberu sa venovala veľká pozornosť. Niekedy sme celý deň čakali len kým sa oblak presunie z jedného miesta na druhé,\" povedal Sharif. Vyplatilo sa. Film získal desať nominácií na Oscara (jednu aj pre Sharifa) a nakoniec si odniesol sedem Oscarov. Sharifovi sa soška za mužskú vedľajšiu úlohu neušla. Získal však za ňu Zlatý glóbus . Lawrence z Arábie je v rebríčku stovky najlepších filmov, ktorý v roku 1998 vydal Americký filmový inštitút, na piatom mieste.
Úspech s Davidom Leanom zopakoval Sharif s ďalším veľkolepým oscarovým eposom Doktor Živago (1965). Tu už žiaril v hlavnej úlohe. Hereckou partnerkou mu bola Julie Christie. Film podľa slávnej predlohy Borisa Pasternaka bol, takisto ako kniha, v Sovietskom zväze dlho zakázaný a premietal sa tu až v deväťdesiatych rokoch. Sharif získal za úlohu Zlatý glóbus.
Medzi Živagom a Lawrencom si Sharif zahral napríklad Džingischána v rovnomennom filme (1965). Ďalšia rola v dnes už klasike strieborného plátna prišla s muzikálom Williama Wylera Funny Girl (1968). V ňom si zahral hazardného hráča Nickyho Arnsteina, do ktorého sa zamiluje Barbra Streisand. Sharif obľubuje hazardné hry aj v súkromí. Rád navštevuje kasína a je známa jeho vášeň pre bridž. Omar Sharif patrí k najznámejším profesionálnym hráčom bridžu. Napísal o ňom niekoľko kníh a dokonca dal meno aj počítačovej hre s touto tematikou. Sharif si o niekoľko rokov spolu s Barbrou Streisand zahral aj v pokračovanmí muzikálu Funny Girl pod názvom Funny Lady (1975).
Ešte niekoľko rokov predtým sa pred kamerou stretol aj so Sophiou Loren (pôvodne mala byť jeho hereckou partnerkou v Živagovi, snahy producenta a jej manžela Carla Pontiho však stopol režisér David Lean, ktorý si ju nevedel v úlohe predstaviť). So Sophiou Loren si Sharif zahral vo filme Bol raz jeden (1967). Sharif tu hrá princa, ktorý sa zamiluje do vidiečanky (Loren), napriek tomu,že nevestu si má vybrať spomedzi talianskych princezien. Scenár k filmu Francesca Rosiho napísal Tonino Guerra, ktorý si tento rok na Artfilme prevezme cenu Zlatá kamera.
Ďalšia herečka, ktorá má na Moste slávy už svoju tabuľku, francúzska diva Catherine Deneuve, sa so Sharifom stretla vo filme Mayerling (1968). Sharif tu hrá rakúskeho princa Rudolfa, syna Františka Jozefa I., ktorý s Denevue prežije tragickú lásku. Sharifovu matku, cisárovnu Sissi, si zahrala hollywoodska legenda Ava Gardner.
Vo westerne Mackennovo zlato (1969) sa Sharif v roli mexického zloducha Colorada stretol s Gregorym Peckom.