Reláciu najbližšie vysielame
Orientácie
Piatok 13.11.2015
Vhodné pre všetkých
Európska tvorba
Magazín s náboženskou tématikou ekumenického charakteru.
Príjemné nedeľné popoludnie, milí diváci. Vitajte pri sledovaní náboženského magazínu Orientácie, ktorý pre vás dnes vysielame z Košíc. Avšak neostaneme len v metropole východu, ale v príspevkoch navštívime aj Kukovú, Ochtinú, či Lemešany. A aby toho nebolo málo dokonca americký štát Arizona. Viac ale neprezradím, aby ste s nami ostali až do konca.
V posledný októbrový deň roku 1517, keď Dr. Martin Luter vyvesil na dvere chrámu v nemeckom Wittenbergu 95 téz proti predávaniu odpustkov, začal sa proces reformácie vtedajšej cirkvi. Jej podstatou bol návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi. A tak sa 31. október stal dňom Pamiatky reformácie, ktorý si každoročne pripomínajú evanjelici po celom svete. Aj tí, ktorí sa pravidelne schádzajú na službách Božích v kostole v obci Kuková.
Šťastné manželstvo je stavba, ktorú je potrebné stavať každučký deň - to sú slová známeho francúzskeho spisovateľa André Mauroisa. A práve pomôcť budovať silné manželstvo plné lásky, porozumenia a harmónie je cieľom tzv. manželských večerov. Sú to kurzy ôsmich stretnutí, kde sa jednotlivé páry snažia prehĺbiť svoj vzťah. My sme na jedno z nich zavítali do Kláštora sv. Augustína v Košiciach.
Ak ste milovníkmi sakrálneho umenia určite neobíďte kedysi bohatú banícku obec Ochtiná na Gemeri. V tunajšom evanjelickom kostole totiž okrem iného nájdete naozajstný skvost v podobe pravej talianskej fresky zo 14. storočia. Keďže autor spomínaných fresiek nie je známy odborníci ho nazvali Maliarom ochtinského presbytéria.
Necelé dva mesiace stačili výtvarníčke Andrei Spišakovej, aby zrealizovala monumentálnu figurálnu maľbu na čelnej stene kostola v Lemešanoch neďaleko Košíc. Liturgickú komisiu pri schvaľovaní oslovil návrh umelkyne nielen svojou veľkosťou, ale predovšetkým výjavmi zo života sv. Martina, ktorému je kostol zasvätený. Mimochodom - výročie jeho smrti si pripomíname práve dnes.
Hlbiny vesmíru sú fascinujúce, ohromujúce a občas aj ťažko pochopiteľné. Človek k nim od nepamäti upiera svoje pohľad a v hlave si utvára vlastnú predstavu o tomto priestore. My vám teraz predstavíme človeka, ktorý vesmír nevníma len v rovine predstáv, ale aj optikou vedy. Astrofyzik Pavol Gábor – je jezuitský kňaz, ktorý pôsobí vo Vatikánskom observatóriu v Arizone. Je rodákom z Košíc a pri jeho ostatnej návšteve Slovenska sme sa s ním streli vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove. Je to zaujímavé, ale predstavte si, že o existencii svojho súčasného pôsobiska - Vatikánskeho observatória sa dozvedel z televízie.
Viera môže dať nový rozmer nielen nášmu životu, ale aj práci – čoho dôkazom je aj tento človek, ktorý šíri dobré meno slovenských vedcov za hranicami našej krajiny. Pred nami je nový pracovný týždeň – nech teda aj vám práca ide o ruky a hlavne robí radosť – či už skúmate vesmír, prednášate za katedrou, ošetrujete ľudí, alebo vykonávate manuálnu prácu. O mesiac z Košíc dovidenia.