Reláciu najbližšie vysielame
Umenie (Umenie: Vizuálne umenie - Biela noc 2019)
Pondelok 4.10.2021
Nevhodné do 12 rokov
HD
Európska tvorba
Kultúrny magazín
Piaty ročník festivalu Biela noc sa mení na trojdňovú oslavu umenia v uliciach nášho mesta. Vodná a historická trasa prinesú vyše tridsať diel vrátane svetových premiér, a okrem priestorových a svetelných inštalácií ponúknu aj workshopy, filmy či pohybové performance.
Tohtoročný program sa skladá z troch skupín diel. Denno-nočné, ktoré si môžete vychutnať každý deň od dvanástej do polnoci, nočné, ktoré sa spustia vždy po západe slnka, a časové, ktoré zažijete len v určitých časoch. Festival ponúka aj bohatý “off program”, ktorého súčasťou bude aj mapping na Dome Kultúry Lúky v Petržalke. „Počet našich návštevníkov každým rokom rastie a my sa snažíme spraviť náš festival čo najpríjemnejším. Chceme návštevníkom dopriať viac času a priestoru vychutnať si jednotlivé diela, dať im možnosť sa k tým srdcovým vrátiť aj niekoľkokrát, prípadne niektoré zažiť v dennom aj nočnom šate. Preto spoločne vytvoríme najdlhšiu noc v roku, Bielu noc, ktorá mesto rozžiari umením počas celých troch dní,” vysvetľuje riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.
Ako to vyzerá, keď sa komixové scény stanú súčasťou mestskej architektúry? Rešpektovaní britskí dizajnéri Filthy Luker a Pedro Estrellas vám ukážu svoju víziu kreslených scén pretavených do reálneho sveta. Legendárnu budovu Skladu č. 7 obsadí gigantická chobotnica, ktorej zvedavé chápadlá budú celý víkend vyrážať z okien, dverí a balkónov tejto ikonickej budovy nad Dunajom.
Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu príde tento rok z Austrálie priamo do Sadu Janka Kráľa! Multimediálny umelec Kit Webster návštevníkov vtiahne do vizuálneho matrixu zo 700 000 svetelných bodov, poskladaných do troch symetrických objektov pripomínajúcich scénu zo science fiction filmu.
Biela noc každoročne podporuje vznik nových site-specific diel slovenských umelcov. Tento rok vás príde pozdraviť nadrozmerné rozprávajúce slnko od Matje!, uvidíte Zranené plátna Doroty Sadovskej, nekonečný digitálny priestor Mateja Kréna či Červený svet Lousyho Aubera. Tajomnú atmosféru zažijete na verejných záchodoch vďaka Lucii Luptákovej, Pavol Truben vás vráti do školských čias, konfrontáciu tradičnej kultúry a umelého sveta zvizualizuje Boris Vitázek. Prvýkrát verejný priestor obohatíme aj o trvalý vizuálny zásah na nábreží Dunaja pri Zuckermandeli. Viktor Frešo priestor promenády obohatí o svoj monumentálny autoportrét s názvom Circle head.