Reláciu najbližšie vysielame
Generácia (GENERÁCIA – zlaté roky života)
Utorok 24.07.2018
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
O radostiach a starostiach ľudí zrelého veku.
Relácia pre seniorov, ich deti, vnúčatá a priateľov štartuje s novým grafickým dizajnom i s novou moderátorkou. Je ňou herečka a novinárka Oľga Belešová, ktorá sa preto, aby mohla žiť spolu s rodičmi presťahovala na dedinu, do Suchohradu. Oľgin otec trpí Parkinsonovou chorobou a je to, čomu sa hovorí ležiaci pacient. Matka a Oľga s manželom sa oňho dlho starali sami, potom však musela ísť pod nôž aj Oľgina mama. Moderátorka nám ponúka vzácny pohľad do svojho najintímnejšieho prostredia. Porozpráva, ako sa jej žije s inými generáciami, ako sa vyrovnáva s ich chorobami, pomocou iným a iných, a tiež, ako podľa nej fungujú vzťahy medzi generáciami. A aké sú jej osobné skúsenosti so sociálnym systémom, ako funguje v praxi, čo ľuďom, ktorí sa zrazu ocitnú v tejto situácii najviac chýba. Sú to podľa nej najmä informácie, kde čo vybaviť a hlavne – na čo má nárok.
Seniorka Darina Vavrová z Bratislavy je obyčajná žena. Teda v tom zmysle, že nie je slávna, nezapĺňa stránky novín. Žije si život penzistky, študuje na Univerzite 3 veku a na staré kolená sa rozhodla s partiou kamarátiek cestovať. Precestovala už na penzii takmer celú Európu, cestuje viackrát do roka... Hľadajú, doslova snoria, kedy a kde sú nejaké vychytávky vhodné pre seniorov. Keďže neexistujú špecializované cestovky, hľadajú rôzne zľavy, portály.... poznávacie zákazdy. Jasne, že najmä mimo sezónnu. Jej príbeh o cestovaní do zahraničia otvorí ďalšiu časť reportáže - štátom dotované dovolenky pre seniorov, na ktoré prispieva vláda v spolupráci s Jednotou dôchodcov a SOREOU. Keďže je začiatok roka, treba plánovať dopredu. Takže, milí seniori, nechajte sa inšpirovať.
Róbert Kopecký – Lekári mu pri odvodoch brancov zistili poruchu obličiek. Dostal modrú knižku, ktorej sa potešil, veď necítil žiadne zdravotné ťažkosti. Postupne vysvitlo, že pri takomto type ochorenia sa začnú zdravotné obmedzenia výraznejšie prejavovať po asi desiatich rokoch. Keď mal 49, obličky sa definitivne „dočerpali“ a takmer prestali „čistiť“ krv. Sedem rokov žil na dialýze, každý druhý deň. Potom sa našiel vhodný darca, nasledovala transplantácia a tak Róbert posledných 5 rokoch žije plnohodnotný život. Stratili sa neznesiteľné bolesti kĺbov, opuchy, neschopnosť zvládnuť namáhavejšiu chôdzu a pod.
Šport bol pre technika Róberta Kopeckého neooddeliteľnou súčasťou existencie. Neprestal sa mu venovať ani keď chodil na dialýzu, ani po transplantácii. V stolnom tenise získal na ME niekoľko medailí najskôr medzi pretekármi s dialýzou, a po transplantácii popri ME aj na Majstrovstvách sveta. Tento rok sa na ich obhajobu (v Argentíne) pripravuje.