Reláciu najbližšie vysielame
Generácia (GENERÁCIA – zlaté roky života)
Utorok 13.07.2021
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
O radostiach a starostiach ľudí zrelého veku.
Milan Augustín (68) - výtvarník, umenovedec, historik, publicista, cestovateľ, autor literatúry faktu a spisovateľ. Ako historik stredovekej architektúry a urbanizmu stredoslovenských banských miest spracoval viac ako 60 výskumov stredovekej architektúry. Objavil nástenné maľby v románskom kostole sv. Egídia na Iliji pri Banskej Štiavnici. Venoval sa fenoménu ľudského portrétu v dobe kamennej ako aj fenoménu ľudskej hlavy ("Za západoafrickými kovovými plastikami..." - publikácia z roku 2013). Maliarsku tvorbu predstavil doteraz na viac ako dvadsiatich samostatných výstavách, v roku 2013 v rámci Košice-Mesto európskej kultúry výber kresieb a malieb z Polynézie pod názvom "Spomienky na Polynéziu" (doplnené o obrazy z rodného kraja Pohľad na Vyhniansku dolinu, Polnočná omša na Piargu, Pohľad na jesennú Vindšachtu a iné). Dosiaľ napísal a vydal viac ako 20 kníh od literárnych esejí cez literatúru faktu až po historické romány. Z polohy autora literatúry faktu v niektorých svojich knihách prešiel do formy doplnenej beletristickým rozprávaním. V románe Démon mesta (2011) vytvoril formu koindustriálneho románu. V roku 2013 mu vydali monografickú prácu "Za západoafrickými kovovými plastikami, portrétne plastiky ifských oniov a beninských obrov" a rozsiahly historický román "Templári" s podtitulom: Čo rozprával banskoštiavnický notár Christopforus Galicus. V roku 2014 „Neznáma história zeme baníkov a pôvodu striebra rádu templárov“. Je zaujímavé sledovať Augustínov pobyt na Galapágoch, z čoho mu ostalo niekoľko vlastných kresieb, malieb plus napísal knihu „Omyl pána Hayerdahla“. Augustín prezradí, aké je preňho dôležité stále čosi písať, maľovať, bez ohľadu na to, že má akési bajpasy, že aj roľník keď prestane chodiť na pole – má hodiny života zrátané.
Predstavíme Vám troch majiteľov– seniorov malého alebo stredného (prípadne veľmi malého) vinohradíka v Skalici alebo v blízkej dedinke, ktorí sú členmi občianskeho združenia Vínna cesta Záhorie. Majú deti a považujú vinohrad za miesto, kde budú fungovať do konca svojich dní. Jedným z vinárov je aj bývalý primátor Skalice Ing. Michal Srholec. On sám vinár, bude sprievodcom ďalším dvom vinárom.
Stanislav Trnovec (69), otec jedenástich detí, je už 21 rokov predsedom Klub mnohodetných rodín na Slovensku. Odpovedá na dve základné otázky: 1. Prečo je klub zaujímavý pre seniorov? 2. Prečo je akousi métou dostať sa na úroveň Francúzov ale aj iných národov, ktorí napríklad oceňujú uznanie podielu mnohodetných matiek pre spoločnosť úplne inak ako u nás, prečo krôčikom na tejto ceste je presadiť hoci najskôr celospoločenské uznanie (medaila, diplom) pre mnohodetnú rodinu – povedzme nad 7 detí, ktorých je asi stovka. Všetkých 11 Trnovcových detí vyštudovalo vysokú školu, respektíve na nej študujú.