Reláciu najbližšie vysielame
Generácia (GENERÁCIA – zlaté roky života)
Sobota 27.06.2015
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
Európska tvorba
O radostiach a starostiach ľudí zrelého veku.
Generácia – zlaté roky života číslo 23/ 2015 predstaví:
V rubrike PORTRÉT bábkoherca Jána Hrmu. Aj keď už je sedemdesiatnik a mohol by si užívať „zaslúžený odpočinok“, nedokáže sa odpútať od divadelných dosiek. Stále pôsobí v Starom divadle Karola Spišáka a účinkuje najmä v rozprávkach, aj keď ako hovorí vo svojom veku sa môže stotožňovať akurát tak s Dedom Vševedom. Ján Hrmo začínal ako ochotník v rodných Opatovciach, neskôr študoval na DAMU v Prahe a s bábkami precestoval kus sveta. Zaviedli ho nielen do Francúzska, Bulharska, Iraku či Egypta, ale aj do Indie. Chceme ho predstaviť nielen ako aktívneho seniora, umelca, ale cez neho predstaviť aj povolanie bábkoherca. Porozpráva nám, čo to obnáša, ako rozprávky formujú predstavy a fantáziu detí, nahliadneme do zákulisia skúšok a prípravy predstavenia, budeme hovoriť o tom, ako sa herec musí so svojou postavou stotožniť, pochopiť ju, ale aj to, ako sa dotknúť týmto umením duše dieťaťa.
Ján Hrmo je zaujímavý aj tým, že mu ako seniorovi učarovali moderné technológie, miluje internet, skype. Komunikuje s rodinou, bývalými spolužiakmi, priateľmi. Rád číta a počúva hudbu. Je vdovec, žije sám, ale necíti sa byť osamelý. Venuje sa vnukom a podporuje ich umelecké ambície, ale aj vzťah k matematike.
Zachytíme Jána Hrmu pri skúške na večerné predstavenie Dracula, v ktorom stvárňuje postavu Van Helsinga.
REPORTÁŽ – predstavíme zaujímavý projekt Ústavu pamäti národa Oral history. Tím pracovníkov ústavu zachytáva na videozáznam osudy ľudí postihnutých komunistickým režimom. Ide o cenný počin, pretože ide o ľudí, ktorých vek je zväčša úctyhodný a pomaly ich už ubúda. Cieľom projektu je zabezpečiť, aby ich príbehy a osudy neupadli do zabudnutia. Povieme si tiež, čo je Oral history alebo orálna história. Je to hovorená, rozprávaná história –novodobá interdisciplinárna metóda poznávania dejín, ktorá čerpá zo „živých zdrojov“ – výpovedí žijúcich svedkov, účastníkov konkrétnej doby, dejinnej udalosti, procesu. V našom prípade ide o zločiny komunizmu. Orálna história sleduje individuálne zážitky a skúsenosti – veď niektoré svedectvá o uplynulých obdobiach sa nedajú získať inak ako autentickým rozhovorom s priamymi účastníkmi minulých dejov.
Výstupmi projektu sú primárne audiovizuálne spracované rozhovory a ich prepis do elektronickej podoby.
Nezaslúžila by si každá rodina takúto súkromnú oral history, aby starí rodičia porozprávali svojim potomkom o svojom živote, predkoch, hodnotách, ktoré ich formovali? Dáme slovo aj ľuďom, ktorí budú autorom projektu svoje príbehy rozprávať.....
TIP PRE VÁS – týmto príspevkom chceme zaujať našich divákov – záhradkárov. A priniesť im informácie o novej (v podstate skôr staronovej) forme starostlivosti o záhradu – permakultúre. Permakultúra je pojem, ktorý zatiaľ nie je príliš známy. Ide o štýl vytvárania nielen záhrad, ale celkového prostredia, v ktorom človek žije, spôsobom, ktorý je trvale udržateľný a stále sa obnovujúci. Svojou záhradou nás prevedie Hana Sekulová z Ivanky pri Dunaji, ktorá doslova svoju záhradu pripomínajúci skôr golfový trávnik premenila na jedlú a užitočnú. Poradí, ako mať zo svojej záhrady čo najväčší úžitok, ale aj radosť. Jej hlavné heslo znie – vráťme prírodu do našich záhrad a darujme si zdravie z vlastnej záhrady. Sama pridá aj zopár praktických rád, ako a čo najlepšie využiť.
AKO ZVLÁDNUŤ HORÚČAVY – vysielame pred začiatkom najhorúcejších mesiacov a čo ako sa médiá snažia, stovky ľudí denne po celom Slovensku kolabujú v dôsledku horúčav. Explicitne s prihliadnutím na seniorov, ktorí sú vari najohrozenejšou skupinou, nám MUDr. Alžbeta Béderová poradí, ako horúčavy prežiť, ako sa im prispôsobiť a pod. MUDr. Béderová, CSc. je popredná slovenská odborníčka s takmer 40-ročnými profesionálnymi skúsenosťami.