Moja diagnóza
Dvojka | Štvrtok 1.12.2016, Počítanie ovečiek (spánkové apnoe)
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Príbeh jednej diagnózy a cesty k jej uzdraveniu.
Divákov privedieme k zamysleniu, čo by robili, ak by sa to stalo im... A čo by dokázali urobiť, aby sa im to vôbec nestalo... Prinesieme aktuálne poznatky, svetové trendy, osobnosti, novinky - pomocou príbehov pacientov a špičkových lekárov, ktorí ich liečia. A ukážeme, že aj rodina, priatelia, životný štýl a účasť okolia je dôležitá!
Spánok je fyziologický stav organizmu, kedy sa regenerujú psychické a fyzické sily. Je síce obdobím psychomotorického pokoja, ale organizmus nie je pasívny. Počas jeho trvania prebieha v tele množstvo metabolických procesov. Spánkovými poruchami trpí veľká časť populácie. Je ich široké spektrum – nespavosť, nadmerná denná spavosť, poruchy dýchania počas spánku s opakovaným zastavením dychu, nočné epileptické záchvaty a mnohé ďalšie. Na ich liečenie je potrebný individuálny prístup k pacientovi. Odborníci hovoria o
architektúre spánku. Jednotlivé spánkové cykly trvajú od 60 do 90 minút. Optimálne by sme ich mali absolvovať štyri až päť. Každý cyklus má štyri nonREM a jednu REM fázu. Tretia a štvrtá nonREM fáza je hlboký, tzv. delta spánok, ktorý je najkvalitnejší. Vtedy pacienta najťažšie zobudíme a táto fáza je najnutnejšia na telesnú aj psychickú regeneráciu. REM spánok pribúda nad ránom a potrebný je pre dostatočnú kapacitu pamäti a citové vnemy. Niekedy stačí ťažkosti so spánkom vyriešiť dodržiavaním spánkovej hygieny, inokedy je potrebná diagnostika v spánkovom laboratóriu. V prípade spánkového apnoe sú príčinou prestávok v dýchaní počas spánku anatomické pomery. V ich dôsledku dochádza k poklesu kyslíka v krvi, čo znamená aj riziko závažných, napríklad srdcovo-cievnych ochorení. Apnoické pauzy sa opakujú rôzne a rôzne dlho aj trvajú a niekedy o nich samotní pacienti ani nevedia, pozorujú ich skôr ich partneri. Niekedy je potrebné aj radikálne – chirurgické riešenie.