Moja diagnóza
Dvojka | Streda 28.06.2017, Oprava srdca cez „kľúčovú dierku“
Nevhodné do 12 rokov
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Príbeh jednej diagnózy a cesty k jej uzdraveniu.
Divákov privedieme k zamysleniu, čo by robili, ak by sa to stalo im... A čo by dokázali urobiť, aby sa im to vôbec nestalo... Prinesieme aktuálne poznatky, svetové trendy, osobnosti, novinky - pomocou príbehov pacientov a špičkových lekárov, ktorí ich liečia. A ukážeme, že aj rodina, priatelia, životný štýl a účasť okolia je dôležitá!
Srdce je ako zvon vo vnútri hrude - vytrvalo udáva tempo života človeka od začiatku, až do konca jeho dní. Zvony nad krajinou zasa riadia tempo života jej farníkov z výšky a z nadhľadu, odkiaľ sa ich starosti môžu zdať nepatrné a pitoreskné. Ale je dobre, ak oba tieto symboly života bijú silno a pravidelne...
Lenže srdce pani Marty začalo šarapatiť práve vtedy, keď sa začalo pripravovať obnovovanie zvonice bronzového srdca dedinky Vysoká nad Moravou. Pani Marta sa začala cítiť čudne a to najmä v noci, a dokonca ani cez deň sa zrazu nedalo už len tak odskočiť si do obchodu, vybehnúť do briežku na cintorín na manželov hrob, a už vôbec nie na jeden krát zvládnuť výstup na samotnú zvonicu - na miesto, ktoré práve teraz opravujú za možno nepatrnej, ale užitočnej pomoci pani Marty.
Marta je veľmi dobý človek, má dobré srdce, rada každému pomôže. Stará sa aj o robotníkov čo zvonicu opravujú, má na starosti kľúče od ich kostolíka, aj teraz ochotne každé ráno otvára bránu kostola maliarom. Uvarí im kávu, napečie buchty, nakŕmi majstrov, aby mohli nerušene krášliť ich kostolík, a hocikedy za nimi rada vybehne na zvonicu. Je to pre ňu ešte stále neuveriteľné, že to už konečne môže urobiť v plnej sile, ako kedysi... Kedysi - pred tromi mesiacmi, keď jej aortálna srdcová chlopňa dala výpoveď a prestala správne fungovať.
Kvalitu života jej zlepšil inovatívny spôsob implantácie aortálnej chlopne - akoby cez „kľúčovú dierku“, teda cez malý rez v cieve, ktorým sa cez aortu dopraví v chlade mimoriadne pružné zariadenie chlopne, ktoré v teple srdca človeka stuhne a uhniezdi sa tam, kde treba. A to bez nutnosti kardiochirurgického zákroku - „otvárania hrudníka“ nastrihnutia hrudnej kosti, s vylúčením dlhej rekonvalescencie a dlhodobého pobytu v korzete...
Primár doc. MUDr. Viliam Fridrich, so svojím tímom priblíži inovatívny spôsob liečby nedostatočnej chlopne systémom TAVI - Transkatétrovou implantáciou aortálnej chlopne - novou miniinvazívnou metódou. Donedávna bola totiž jediným možným spôsobom liečenia stenózy aortálnej chlopne operácia v mimotelovom obehu so všetkými jej dôsledkami. V tomto vydaní Mojej diagnózy chceme vyzdvihnúť, že takto pomáhať starším pacientom s chorými chlopňami je možné aj vďaka výbornej spolupráci kardiológov primárneho kontaktu s high volumovými pracoviskami. Vďaka rýchlemu zdiagnostikovaniu u pani doktorky MUDr. Evy Elischerovej v Malackách a včasnej implantácii primára intervenčnej kardiológie Doc. MUDr. Viliama Fridricha z Národného ústavu Srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Uchránili túto ženu, takú aktívnu vo svojej rodine a komunite, pred stratou samostatnosti a kvality života.