Moja diagnóza
Dvojka | Pondelok 26.02.2018, Prvý Slovák s umelým srdcom
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Príbeh jednej diagnózy a cesty k jej uzdraveniu.
S pribúdaním množstva pacientov s ochorením srdca a technologickým napredovaní rozvoja kardiochirurgie narastajú aj snahy o vytvorenie mechanickej náhrady srdca. Hoci sa prvá implantácia umelého srdca uskutočnila už v roku 1984 ďalší vývoj náhrady napodobňujúcej prirodzený pulz človeka trval ďalších 17 rokov. U nás sa prvá implantácia uskutočnila v Národnom ústave srdcovo cievnych chorôb prvého novembra 2017. Operáciu podstúpil 47-ročný muž, čakateľ na transplantáciu srdca, ktorý bol vo vážnom, život ohrozujúcom stave. NÚSCH tak ako prvé pracovisko v regióne strednej Európy odštartovalo Program SynCardia TAH ( Total Artificial Heart). Slovenský pacient je 1741 vo svete s umelým srdcom.
Indikáciou implantácie je obojkomorové srdcové zlyhanie s priamym ohrozením života pacienta pri zlyhaní konvenčnej terapie v časovom horizonte niekoľkých dní. Je akýmsi premostením k samotnej transplantácii srdca vhodným srdcom od darcu. Druhou možnosťou je trvalá liečba u pacientov spĺňajúcich prísne indikačné kritéria, ktorí nie sú vhodní na transplantáciu srdca. Pacient sa po takomto zákroku na rozdiel od bežnej transplantácie srdca rýchlo zotavuje, pričom si nevyžaduje nákladnú imunosupresívnu liečbu.
Pacient je od 15. novembra 2017 hospitalizovaný na bežnom lôžkovom oddelení. Po zákroku je aktuálne pripojený na tzv. nemocničnú jednotku. Po stabilizácii jeho stavu a splnení kritérií sa počíta s prepojením na tzv. domáci pohon - batoh s pohonom o hmotnosti cca 6 kg. Po prepustení do domácej liečby, pacient zostáva na čakacej listine na transplantáciu srdca, pričom s domácim pohonom je pacient schopný viesť takmer normálny život. Domáca liečba navyše výrazne znižuje náklady na ústavnú liečbu a umožňuje nemocnici a personálu venovať všetku kapacitu a prostriedky iným, kriticky chorým pacientom.