Moja diagnóza
Dvojka | Štvrtok 30.08.2018, Mechúr, ktorý ničí telo a trápi myseľ (Intersticiálna cystitída)
Nevhodné do 12 rokov
Skryté titulky
HD
Príbeh jednej diagnózy a cesty k jej uzdraveniu.
Na príbehu Jarmily Šebeňovej sa dozvedáme o problematike ojedinelého ale mimoriadne nepríjemného ochorenia močového mechúra – intercitiálnej cysticídy. Ide o ochorenie močového mechúra a močovej trubice, kedy stena močového mechúra prepúšťa škodlivé látky. Ochorenie sa vyskytuje najmä u žien a prejavuje sa extrémne častým močením, kdekoľvek, čím výrazne obmedzuje kvalitu pacientovho života.
Pani Jarmila pracovala ako učiteľka v materskej škole a vážnosť ochorenia si začala uvedomovať po niekoľkých rokoch, keď jej začalo zasahovať do pracovného života – pričasto bola nútená nechávať deti bez dozoru čo bolo nebezpečné. Nutkanie na močenie sa objavovalo veľmi často a nečakane, takže neraz nestihla moč udržať a dobehnúť k najbližšej toalete a bola nútená cikať hoci v parku pred ľuďmi. Mala z toho veľký stres, ľudia, ktorí ju nepoznali si mysleli, že je opitá alebo psychicky chorá. Pacientka sa domnieva, že problémy s mechúrom jej začali po pôrode prvého dieťaťa, ktoré zakrátko zomrelo. Prežívala vtedy obrovský zármutok a stres.
V skutočnosti odborníci stále nevedia stanoviť presnú príčinu vzniku tohto ochorenia. Preto ťažko možno hovoriť o prevencii a význame včasného diagnostikovania. Existujú možnosti ako tento zdravotný problém potlačiť a utlmiť príznaky – napríklad vstrekovaním látky, ktorá spevňuje močový mechúr či nafukovanie mechúra, čo je však mimoriadne bolestivé a hlavne nelieči príčinu ochorenia. Jedinou možnosťou ako ochorenie zastaviť je cystektómia, teda vyoperovanie močového mechúra. Tento zákrok po 15 rokoch utrpenia a pokusov obmedziť svoj zdravotný problém podstúpila aj pani Šebeňová. Dôsledkom bola stómia, no pani Jarmila je šťastná a tvrdí, že konečne po rokoch žije skutočný a plnohodnotný život. Môže sa vybrať s manželom na prechádzku, na dcérin koncert (je hudobníčka), venovať sa svojim koníčkom bez obmedzenia a strachu, kedy, koľkokrát a kde bude musieť močiť. „Stále sa hovorí a píše o tom, ako si musíme chrániť zrak a sluch, no o problematike močového mechúra sa nehovorí. Možno mnohí majú rovnaký problém s močením ako ja ale hanbia sa o tom hovoriť. Verím, že svojim príbehom pomôžem prelomiť tabu v tejto oblasti zdravia,“ hovorí Jarmila Šebeňová.