Narodila sa 12. júna 1929 v židovskej rodine v Nemecku. Tento rok by oslávila 95. narodeniny.
Preslávil ju denník, ktorý si viedla v úkryte počas druhej svetovej vojny. Anna túžila písať a chcela sa stať novinárkou. Aj takéto myšlienky obsahovali nájdené zápisky. Po druhej svetovej vojne, v ktorej prišla o život sa denník stal jedným z najznámejších diel. Jej sláva je však skôr bolestivým svedectvom strachu a utrpenia.
Utekali za bezpečným životom
Frankovci utiekli z Nemecka do Holandska v roku 1933. Usadili sa v Amsterdame, aby začali nový život v bezpečí. Dievčatá Anna a Margot nastúpili do školy, v ktorej si veľmi rýchlo našli priateľov.
Holandsko však nezostalo bez povšimnutia. Hitlerovi sa napokon podarilo preraziť aj do dovtedy neutrálnej krajiny. V roku 1940 obsadili Holandsko Nemci a tak sa začal útlak a prenasledovanie Židov.
Situácia sa stále zhoršovala a Otto Frank pripravoval pre svoju rodinu únikový plán. Utiecť do Ameriky sa im však nepodarilo a tak svoju rodinu nakoniec ukryl v meste.
Po dvoch rokoch v rukách nacistov
Frankovci strávili dva roky ukrývaním v nepoužívanej budove v Amsterdame. Do jej priestoru viedli tajné schody. Cesta celej rodiny však napokon viedla do koncentračného tábora potom, ako ich udal rodinný známy. Anna mala iba 15 rokov.
RTVS online
V roku 1942 dostala Anna na svoje trináste narodeniny denník previazaný červeno-bielou stuhou. Počas celej doby do neho zaznamenávala všetko, čo sa okolo nej dialo. Denník obsahoval všetky pocity, myšlienky a momenty v období od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944.
Annine zápisky vydal jej otec Otto Frank, ktorý ako jediný z Frankovcov vojnu prežil.
Sledujte jej príbeh v podaní Táni Pauhofovej. Pozvánka do divadla (Denník Anny Frankovej) vysielame 12. júna o 22:55 na Dvojke.