Úvod Novinky Filmy a seriály

Stavanie domov na úkor prírody a aj ľudí. Dokument Vtáčnik ukazuje krutú realitu dnešnej doby

Do kín prišiel nový slovenský film Evy Križkovej s ambíciou pomôcť biodiverzite Bratislavy.

Stavanie domov na úkor prírody a aj ľudí. Dokument Vtáčnik ukazuje krutú realitu dnešnej doby Zdroj: STVR

Nový slovensko-český dokumentárny film Vtáčnik režisérky Evy Križkovej preniká do života obyvateľov jednej bratislavskej štvrte a skúma premenu historického vinohradu na územie intenzívne ovplyvnené predátorským prístupom developerov.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

„Ja v štvrti Vtáčnik žijem od svojich 5 rokov a prirodzene sledujem tú štvrť. Keď sa začala nepriaznivo rapídne meniť, ako prvé mi nenapadlo natočiť film. Najskôr som sa rozhodla využiť rôzne nástroje občianskej participácie. Keď som narazila na hrubú stenu a zistila, že sa za päť rokov nič nemení, rozhodla som sa siahnuť po tom nástroji dokumentárneho filmu,“ povedala nám Eva Križková.

Príbeh o zmene a adaptácii

Film preniká do života obyvateľov Vtáčnika, či už sú to bývalí záhradkári, ktorí spomínajú na časy, keď lokalitu tvorili len vinice a les a neviedla sem žiadna asfaltka, manažér z firmy Google, ktorý si stavia pre seba a svoju rodinu domov snov alebo majiteľka bytu v novostavbe narážajúca na nekomunikatívnosť susedov.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Fragmenty lokálnych príbehov obyvateľov štvrte s príznačným názvom Vtáčnik sa miešajú so spomienkami režisérky Evy na detstvo a úvahami o vtáčom spoločenstve.

premiéra-dokumentu-vtáčnik-v-kine-lumiere-na-fotke-reziserka-eva-krizkova Zdroj: STVR

Režisérka Eva Križková

„Veľmi dúfam, že film natoľko osloví ľudí, že keď budú napríklad plánovať ďalšie štvrte alebo si kupovať nové byty, budú premýšľať o veciach, ktoré sú zobrazené v tom filme. A pomaličky sa tie veci v spoločnosti budú meniť. Máme sklon sa izolovať a chrániť si to svoje, čo sme si kúpili a nezamýšľame sa v širších súvislostiach,“ dodáva režisérka.

25 50 75 90