V tomto roku získala mimoriadne Krištáľové krídlo a vystúpila na úspešných dvoch koncertoch v Prahe. Od roku 2016 absolvovala 3 samostatné koncertné vystúpenia a 4
hosťovania na turné Mira Žbirku a v januári 2018 hosťovanie na
bratislavskom koncerte Karla Gotta.
Anjelský hlas
V rodných Turanoch nad Ondavou pri Stropkove, kde sa narodila 12. septembra 1956 spievala v kostolnom zbore a oslávila 68. narodeniny.
Jej dvorný textár Kamil Peteraj vystihol speváčkine umelecké kvality v relácii Slovenskej televízie Legendy popu už v roku 2012 vskutku elegantnou definíciou: „Ona je zimomriavková, vie vzbudzovať zimomriavky, to znamená, že sa to vzbudzuje tým, že je pravdivá."
Najmladšia zo siedmich detí sa zatvárala od mala v pivnici a na dvere si dala nápis: „Hudba je môj život."
Začiatky však neboli jednoduché, lebo ako pripomenula v relácii Noc v archíve, Mariku Gombitovú „na konzervatórium ma neprijali a študovala som na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Košiciach."
Držiteľku troch zlatých trofejí z Bratislavskej lýry (plus striebornej a bronzovej lýry) objavil kapelník skupiny Modus Janko Lehotský v Košiciach. Na tento moment spomínal v relácii Slovenskej televízie Legendy popu, že hneď vtedy si povedal: „To nebola zbytočná cesta do Košíc".
Známy hudobný dramaturg a moderátor Juraj Čurný zhrnul vplyv jej umenia na publikum do stručnej výstižnej vety: „Anjelský neskutočne krásny hlas. Marika Gombitová je určite najlepšou speváčkou v histórii slovenskej populárnej hudby."
Oficiálny fanklub našej popovej divy Mariky Gombitovej zverejnil na svojom učte na sociálnej sieti spomienku spred 46 rokov: „1. júna 1978 Marika na Bratislavskej lýre zaznamenala prvý výrazný sólový úspech. So skladbou Študentská láska (autorská dvojica Pavol Hammel / Kamil Peteraj) vyhrala Zlatú lýru nielen v domácej súťaži, ale dokonca aj v medzinárodnej a všetkým bolo vtedy jasné, že táto veľká speváčka toho ešte veľa dokáže.“
Podporu cíti a potrebuje
V diváckej ankete OTO získala zlato aj bronz a bola uvedená do Siene slávy (2015). V roku 2000 sa stala slovenskou speváčkou 20. storočia.
Získala 5x striebro a 2x bronz ešte v česko-slovenskej ankete Zlatý slávik. Potom v čase existujúcej slovenskej obdoby ankety dvoch zlatých slovenských slávikov a 3x striebro a 2x bronz.
Ona sama sa prihovorila svojim fanúšikom v roku 2012 v Slovenskej televízii v relácii Legendy popu takto: „Milí moji fanúšikovia. Hlboko sa pred vami skláňam za to, že ste, za vašu oddanosť, trpezlivosť a za vašu lásku. Ja vás veľmi potrebujem. Ďakujem za všetko."
Podľa jej textára Kamila Peteraja nie je Marika Gombitová taký tragéd, ako ju niekedy predstavujú médiá: „Rada sa smeje, keď je dobrá partia a sú okolo nej dobrí a blízki ľudia."
Pribinov kríž aj Intervízia
V roku 2018 jej prezident SR Andrej Kiska udelil Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti populárnej hudby.
Je držiteľkou ďalších ocenení z domácich pódií, aj zo zahraničia. V zbierke ocenení má Zlatú hlavnú cenu z Medzinárodného festivalu Intervízie v poľských Sopotách z roku 1980. Poznáme ju z populárneho muzikálu Neberte nám princeznú (STV, 1981), či z množstiev platní a piesní, ktoré sa stali kultúrnou tradíciou pre mnohé generácie Slovákov.
V ankete 100 najlepších slovenských albumov sa umiestnil najvyšší počet u jedného interpreta až 9 albumov z jej tvorby. Z 234 naspievaných piesní je pri 64 skladbách podpísaná ako autorka hudby a predala viac ako milión hudobných nosičov.
V roku 2018 sa stala prvou ženou, ktorá získala Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo.
O Marike Gombitovej sa dozviete viac aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.25 50 75 90