Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeira 2016
Matej Tóth
a prvý slovenský atletický majster sveta z Pekingu v roku 2015 má
bohaté skúsenosti s dôležitou vlastnosťou pre každého človeka, a to s
motiváciou.
Matej Tóth: Svojou troškou urobiť svet krajším.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pre Rádio Regina Stred v podcaste Marcela Páleša Šťava života sa Matej Tóth priznal, že aj jemu sa stalo, že pocítil únavu a strácal motiváciu na náročné tréningy:
„Bol som ambiciózny, ale ak sa mi dlhodobo nedarilo, prišli
sklamania a možno aj výčitky od trénera, alebo aj moje vnútorné, že
prečo niečo nevyšlo? Veď na tréningu
všetko nasvedčovalo tomu, že to vyjsť má, vtedy som si uvedomil, že
mentálne nastavenie a psychika sú aj v športe dôležité.“
Inšpiratívneho športovca a najmä dobrého človeka Mateja Tótha uvidíte onedlho aj na Jednotke v novej šou Sieň slávy. Už 10. októbra o 20.30 sa na Jednotke otvoria brány Siene slávy, novej veľkolepej šou, s ktorou sa diváci budú stretávať v týždennej periodicite.
Zapamätajte si pocit
Ak si odmyslíme športové úspechy, rovnaký problém pri motivácii zažívajú ľudia aj pri iných činnostiach. Ak sa nám dlhodobo nedarí, strácame chuť opakovať danú činnosť.
Správny recept
Mateja Tótha, ako úspešne zvládnuť takúto situáciu, je skutočne inšpiratívny a originálny: „Stalo sa, že sa mi nechcelo, ale prinútil som sa, že musíš, ideš! Pocit po takomto
tréningu bol zrazu stokrát lepší, ako keď sa mi chcelo. Preto som si
ten pocit snažil v hlave zapamätať, že ak sa mi aj nechce, tak ak sa
donútim, tak to stojí za to.“
Dôležitá je predstavivosť
Hovorí sa, že
výsledok rovná sa schopnosti krát motivácia. Teda nejde o súčet hodnoty schopností so súčtom výšky motivácie, ale o vzájomné násobenie týchto oboch vlastností človeka.
Ak je motivácia nulová, môžu byť schopnosti aj miliónkrát vyššie od iných, výsledok je nula. Platí to aj naopak, že ak sú nulové schopnosti, ani najlepšia motivácia nepomôže. Olypionikovi Matejovi Tóthovi v súčasnosti, keď už nie je aktívnym športovcom, pomáha poznanie z tých čias:
„Keď som vyhral olympiádu, tak mi napísal jeden človek gratuláciu, z
ktorej mám motto stále v hlave: ak ti budú vravieť, aký si dobrý a
úspešný a ty tomu uveríš, tak je s tebou koniec. Pokora a poznanie, že ak je človek v niečom úspešný, tak nie je nadradený a lepší od iných, každému pomôže.“
Potreba triedenia myšlienok
Pri vytrvalostnom športe akým je chôdza na 50 km, je človek často sám a vtedy má čas aj snívať a vizualizovať v predstavivosti svoju budúcnosť, čo je síce podľa psychológov dôležité, ale pri pretekoch to podľa Mateja Tótha nemusí dobre vplývať na koncentráciu pri športovom výkone:
„Keď som bol mladší a dovolil som si uletieť, nemalo to dobrý vplyv na výkon, lebo som prepaľoval často tempo. Potom som sa
naučil si myšlienky utrieďovať, kedy si môžem dovoliť snívať, či
zhodnotiť situáciu a prečistiť si hlavu, aby som bol koncentrovaný na
preteky.“
Skúsenosti nášho zlatého olympionika Mateja Tótha, aký má vplyv psychika na výkon, si môžete vypočuť v podcaste Šťava života s Marcelom Pálešom z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90