V Dámskom klube v rozhovore s odborníčkou na stomatológiu MUDr. Zoricou Nemcovou vysvetlili, ako ľahko náš nespracovaný stres môže v prvom rade ublížiť nám samým.
Škrípeme a zatíname
Odborníčka na stomatológiu pripomína, že „si to odnesú často naše zuby“. Začneme nimi škrípať, či ich zatínať a problém je na svete: „Je rozdiel, či škrípeme a zatíname pre stres zubami nevedomky v noci, alebo či sa nám tak deje cez deň. Cez deň máme výhodu, že si to môžeme uvedomiť a snažíme sa vyhnúť takémuto zlozvyku.“
Mechanické poškodenie zubnej skloviny sa odborne nazýva bruxizmus a pre nočných bruxistov podľa Zorice Nemcovej tiež jestvuje riešenie: „Na základe odtlačkov vyhotoví laboratórium snímateľnú nočnú dlahu a pacient si ju nasadí buď na horné alebo dolné zuboradie.“
Moderátorka Soňa Müllerová s trochou humoru dodala, že „nočná dlaha je priesvitná a nik sa nás s ňou v noci v ústach nezľakne,“ s čím stomatologická odborníčka súhlasila: „Pomôže nám však, aby sme si neničili sami zuby. Ak je totiž ústup skloviny nezvratný a chýba väčšia časť, tak musí prísť k rekonštrukcii zuba.“
Vtedy majú už prácu stomatológovia, ktorí musia sklovinu nahrádzať aj v iných prípadoch, ako keď u nás ubúda trebárs z chemických dôvodov: „Zuby si nečistíme, ak zjeme niečo veľmi kyslé.“
Vtedy je totiž naša sklovina ohrozená. Zorica Nemcová radí radšej „použiť čistú vodu ako neutralyzátor kyslosti“. A to aj v prípade, ak dôjde k vracaniu z rôznych príčin. Kyseliny v ústach sa najlepšie zbavíme čistou vodou a nie hneď umývaním chrupu.
Ceruzka v ústach? To nie!
Odborníčka navyše pri umývaní zubov radí používať „skôr mäkšie kefky a to aj násadzce pri elektrických kefkách, prípadne menej abrazívne pasty,“ lebo sa nám ľahko môže stať, že sa dostaneme do bludného kruhu. Budeme si viac zuby druhnúť čo najsilnejším spôsobom a tak si sklovinu ešte viac poškodíme.
Škrípanie a zatínanie zubov sa stáva aj v detskom veku, ale vtedy „samé dokáže odoznieť“. Odborníčka radí skôr sa snažiť u detí zbaviť ich zlozvykov. Trebárs obrhyzávania ceruziek.
Prípadne zasa u dospelých dávať si niečo na podržanie pri nejakých prácach do úst medzi zuby. To sú situácie, kedy si vieme sami pomôcť, aby sa nám chrup nekazil a nemuseli sme navštíviť zubára.
Viac sa dozviete z Dámskeho klubu aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.