Rešpekt má každý
Každý sa občas ocitne v situácii, kedy sa zamýšľa nad smrťou viac ako inokedy. Strata blízkych , opatrovanie starších príbuzných, ochorenia či spoločenské tragédie sú obdobia, ktoré nám prinášajú negatívne až úzkostné pocity. Všetko má však svoje hranice. Neustále a obsadantné premýšľanie nad smrťou je už otázka zdravia.
„Všetci máme rešpekt zo smrti, všetci vieme, že to je naša jediná istota,“ vraví psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová. Mať rešpekt pred umieraním je úplne v poriadku a prirodzené. Pozornosť treba zvyšiť, ak strach prevyšuje mieru únosnosti. V takom prípade je čas vyhľadať odbornú pmoc psychiatra alebo psychoterapeuta.
Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc?
Problém nastáva, ak spozorujeme, že elán a radosť zo života nahrádzajú myšlienky na umieranie. Strach začína obmedzovať každodenné fungovanie a navodzuje úzkostné stavy.
Skutočná príčina zhoršujúceho sa psychického stavu niekedy nemusí byť zjavná.
„Mnohé úzkosti, panické ataky, všeobecná úzkostná porucha alebo aj obsedantné príznaky môžu skrývať strach zo smrti,“
vysvetľuje psychiatrička.
Cieľom každej psychologickej pomoci je nájsť
podstatu problému
.
„Proces terapie si môžeme predstaviť ako lúpanie cibule. Ideme stále viac do hĺbky a v tej hĺbke možno zistíme, že je tam strach zo smrti.“
RTVS online
Pomôcť môžu aj blízki
, ak spozorujú
varovné signály
. Všimať si treba najmä zmeny v správaní. Osoba trpiaca silným strachom môže byť viac melancholická, vytráca sa z nej záujem a radosť, prevažujú pochmúrne nálady. U detí si môžeme všimnúť aj zhoršenie prospechu v škole.
Pomoc odborníka je potrebná aj
v prípade smrti blízkeho
. V takto náročnej situácii je nevyhnutné vyhľadať podporu, ktorá nás sprevádza na ceste k vyrovnaniu.
Viac na tému
strachu zo smrti si môžete pozrieť
v odvysielanej časti Dámskeho klubu
v
archíve RTVS
.
25 50 75 90