Úvod Novinky Tipy z programu

Paranormálny jav v chate pod vrcholom Chopku si nevedia roky vysvetliť

Záhadu, ktorá sa tu odohrala, nikto neobjasnil.

Paranormálny jav v chate pod vrcholom Chopku si nevedia roky vysvetliť

Chatár na Kamennej chate pod vrcholom Chopku Marcel Melicherčík sa pre Televíkend zveril so svojím pozorovaním: „Ak sem prídu turisti len lanovkou, to je akokeby vystúpili z auta v nákupnom centre.


Chopok má podľa Marcela Melicherčíka moc človeka vnútorne duševne očistiť, ak sa nebojí námahy. Podľa chatára stačí aspoň: „Ak sa človek prejde desať až pätnásť minút, už príde k nám do chaty očistený.

Aj lanovkári sú dobrí

Chatár Marcel Melicherčík však dodal: „Ale samozrejme platí, že aj medzi tými, ktorí sem prídu len lanovkou, sú aj dobrí ľudia.

Chopok


Jestvujú dôležitejšie veci, veď ľudia nesmú zabúdať na možné prudké zmeny počasia ako upozornil Marcel Melicherčík už aj pre Rádiovíkend v Rádiu Slovensko: „Povedal by som, že až 99 percent turistov vie, kam ide a správajú sa zodpovedne, ale vždy sa nájde aj to jedno percento, ktoré si vôbec nezistí, ako sa správať na horách. Všetci však vedia, že pripravujeme chutné buchty.“


Kamenná chata pod Chopkom. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vypočujte si aj náš podcast Rádiovíkend na Spotify TU a na Apple Podcasts TU

Jeho spolupracovníčka a životná partnerka Anna Pažitná sa podelila s Ladislavom Eliašom s mikrofónom Rádia Slovensko v ruke aj s pikantnou paranormálnou historkou: „Na chodbe vo vstupe chaty sme raz našli balíček, o ktorom sme si mysleli, že ho niekto zabudol a tak sme ho niekoľko mesiacov prekladali, či sa poň niekto nevráti, kým sme ho otvorili.“


Vo vnútri našli staré drevené lyže s oceľovými hranami ešte s tzv. „kandahárom“ , teda starým lyžiarskym profesionálnym viazaním: „K nim boli priložené paličky s nápisom Chopok a dodnes nevieme, kto nám to tu nechal, komu pôvodne v minulosti starodávne lyže a palice patrili, či kto na nich pretekal.“


Nálezu, ktorý otvorili až po niekoľkých mesiacoch sa však potešili, lebo zbierajú staré fotografie, či predmety, ktoré súvisia s existenciou Kamennej chaty pod Chopkom.


Chopok-Michal-Svítok-TASR Zdroj: TASR, Michal Svítok


Ide o tretiu najvyššie položenú chatu u nás a o obľúbené miesto návštevníkov nielen v zime, ale aj v lete: „Na chate prvý vstáva kuchár, ale do pol hodiny sa budia aj ďalší zamestnanci chaty, aby pomohli pri pečení štrúdiel, či pri ubytovaní hostí.“

Ísť cestou hrdinov

Mnohí stabilní, ale aj sviatoční turisti čoraz viac poznávajú nádhernú trasu výstupu na Chopok, a to ako zo severnej časti od Liptovského Mikuláša, tak aj z južnej v smere od Brezna.

Marcel Melicherčík za dlhé roky spravovania Kamennej chaty tesne pod vrcholom Chopku zažil už všeličo. Ich parené buchty sú vychýrenou pochúťkou a výhľady, keď je pekné počasie na nezaplatenie. Vtedy vidíte až do Maďarska či na panorámu Vysokých Tatier.

Chopok-Jasná-Milan-Kapusta-TASR Zdroj: TASR, Milan Kapusta

Nocľaháreň chaty si rýchlo našla návštevníkov, ktorých je podľa chatára Marcela Melicherčíka posledné roky výrazne viac: „Prichádzajú k nám pravidelne tí, čo sa vydali po najdlhšej pešej trase u nás Cestou hrdinov SNP.


Chatár Marcel Melicherčík si takto zaspomínal na rozličných návštevníkov:Prišiel už aj doteraz najstarší pár idúci z Dukly na Devín a to 72 roční manželia, ale aj mladomanželia s deväťmesačným bábätkom na chrbte.“


Viac sa o populárnom Chopku dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90