Úvod Novinky Osobnosti
Ľudovít Vašš poradí, ako neublížiť stromom pri ich jarnom orezávaní
Ľudovít Vašš poradí, ako neublížiť stromom pri ich jarnom orezávaní

Ľudovít Vašš poradí, ako neublížiť stromom pri ich jarnom orezávaní

Rezu veľkých konárov sa skúsme vyhnúť, radí skúsený odborník.

Vo februári, či v chladnejších regiónoch v marci nastáva čas, kedy môžeme orezávať stromy.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ak však nevieme, ako to máme urobiť správne, môžeme im ublížiť. Vo Farmárskej revue expert Ľudovíť Vašš uviedol: „Strom, ktorý sa môže dožiť 30 – 40 rokov, predčasne ukončí svoj život, ak má príliš veľké rany.“

Hrubé konáre už nerežeme 

Hrubé veľké konáre preto radšej nerežeme. Máme sa rozhodnúť na tvarovaní koruny stromov skôr, kým sú ešte oveľa tenšie a mladšie. Veľké rany expert nemá rád: „Takéto veľké rezné rany poškodzujú stromy. Zároveň sú vstupnou bránou pre rôzne patogény, akými sú huby, ktoré začnú rozkladať jadrové drevo.“

Ako Ľudovít Vašš pripomína, rezu veľkých konárov sa skúsme vyhnúť: „Budovanie koruny smerujme do mladosti stromu na vyformovanie koruny, či budeme mať štvrťkmeň, polokmeň stanovujeme v mladosti a nie v dospelosti stromu.“

Technika konárového krúžku

Správnu techniku rezu na tzv. konárový krúžok si pozrite v našom videu. Pritom sú dôležité ešte aj ďalšie veci, ktoré expert pripomenul: „Na rez stromov používame kvalitné náradie. Neodporúčam používať motorovú pílu, lebo ňou nie je rana tak čisto odrezaná a bunky sa nehoja tak dobre, ako po reze kvalitným ostrým náradím.“

strom-Radovan-Stoklasa-TASR


Reže sa na začiatku vegetačného obdobia preto, lebo vtedy začne prúdiť miazga do koruny. Tento proces ako Ľudovít Vašš zdôraznil, pomáha:

„Vďaka miazge a jej sile sa strom dokáže brániť hubovým patogénom.“

Žiadne šikmé pahýle

Rovnako je dôležité nerezať tak, aby zostal po konári pahýľ, alebo aby sme rezali na šikmo. Snažíme sa o konárový hladký krúžok, takže nerobíme žiadne šikmé rezy. Expert vysvetlil:

„Musíme nájsť miesto, aby sme nezasiahli do materského konára stromu, lebo by sme spravili lízanec. Rovnako nesmieme zanechať kýpeť, do ktorého strom nedokáže vytlačiť miazgu, zostáva umrtvený a zasychá, nevytvára sa hojivý kalus.“

Ako správne rezať konáre, aby vznikal hojivý kalus si pozrite z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90
Foto: TASR, pixabay, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia