Moderátorka Slovenska v obrazoch Silvia Krpelanová upozornila: „Let balónom ponad Vysoké Tatry patrí medzi top zážitky v balónovom lietaní nielen na Slovensku, ale aj v Česku.“
Mávanie na Lomničák
Český pilot teplovzdušného balóna Libor Staňa sa priznal, že mávanie na turistov na vyhliadke na Lomnickom štíte je aj preňho silným zážitkom: „Ponad Vysoké Tatry sa dá letieť v podstate všetkými smermi. Záleží od toho, aký bude v daný deň fúkať vietor. Ak fúka severný vietor, štartujeme zo Ždiaru, alebo až v Poľsku a letíme na juh. Pristávame pri Liptovskej Mare alebo na Štrbe. Ak fúka západný vietor, tak štartujeme na Orave, alebo na Suchej Hore, alebo v Poľsku a letíme na východ cez celé Tatry smerom na Poprad.“
Letí sa vo výške troch až štyroch tisícov metrov a zhora môžu vzduchoplavci sledovať pohyb skialpinistov, plesá, či horské chaty. Pilot totiž vysvetlil, že sa lieta s balónom ponad veľhory v zime, lebo v teplejších mesiacoch vzniká nad horami termické prúdenie, ktoré balónom nevyhovuje: „Ide o expedičný let, ktorý je špecifický v tom, že je dlhší. Letíme dve až tri hodiny, niekedy aj viac a berieme so sebou zásobu plynu na päť hodín letu. Nikdy nevieme úplne presne, kde pristaneme.“
Svadby v oblakoch
Pilot si urobí trasu podľa predpovedných modelov, v akej výške bude aký vietor fúkať, odkiaľ odštartovať a vypočíta si predbežné miesto pristátia, kam asi chce doletieť: „Využívajú sa behom letu rôzne smery a rýchlosti vetra v každej výške, aby sa doletelo tam, ako ste si to plánovali.“
Libor Staňa pilotuje balón už 25 rokov a má nalietaných viac ako 3500 hodín. Jeho kolegyňu Věru Nechalovú nadchýňajú kuriózne situácie: „Každý rok máme štyri až päť svadieb, keď celý obrad prebieha vo vzduchu na palube, kde sú aj svedkovia, oddávajúci, či matrikárka. Väčšinou ide o druhé až tretie svadby, keď si chcú tento obrad užiť novomanželia už skôr sami a inak.“
Pôsobivé zábery na Vysoké Tatry si pozriete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.