Úvod Novinky Tipy z programu

Je to len módny trend? Odborník má na detox jasný názor

Máme nesprávne predstavy o tom, ako naše telo funguje.

Je to len módny trend? Odborník má na detox jasný názor Zdroj: pixabay

Staré príslovie vraví, že všetko s mierou. Ak sa nám zhorší zdravotný stav, alebo podľahneme módnym trendom, hľadáme alternatívy stravovania. Čo si o tom však myslia odborníci?

Nezmysly, ktorým veríme

Michal Páleník je spoluzakladateľom Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu, či Slovenskej obezitologickej asociácie a jeho rady využívali naši vrcholoví športovci ako Dominika Cibulková, Veronika Velez-Zuzulová, či Denis Myšák.

Detoxikujeme sa prirodzene. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Preto v Rádiu Slovensko Barbaru Štubňovú zaujímalo, čo si myslí o detoxoch tela všakovakého druhu, verzií a kvality: „Detoxikácia naozaj funguje v tele, ale nie v strave.“

jablká-pixa Zdroj: pixabay

Naše telo prirodzene detoxikuje v každej chvíli už dýchaním, močením, vylučovaním stolice a potením. Ak do stravy pridáme každý deň jedno jablko, dodáme telu veľa dôležitých látok aj bez toho, aby sme hovorili o detoxe.

Každý, kto detoxikáciu odporúča, hovorí o pečeni, či obličkách a vplyve stravy na tieto, či iné orgány. Michal Páleník sa profesionálne venuje problematike výživy celé desaťročia a preto tvrdí: „Neexistuje niečo, že ak sa toho niečoho najem, tak mi to nejako zanesie črevá, čo potom potrebujem prečistiť. To je nezmysel. Nemá to žiadne opodstatnenie, ale najmä, takto telo nefunguje.“

Detoxikujeme aj bez snaženia

Zázračné procedúry, čaje, či nápoje sú teda možno dobre mienené rady, ale telo detoxikuje aj bez nášho snaženia. Preto si Michal Páleník myslí: „Ak chceme prijímať zdravšiu stravu, dáme si častejšie rozmixovanú zeleninu, alebo s nejakým zdravším olejom či orieškom, pritom nebudeme jesť niekoľko dní mäso, to je vyslovene prospešné. Nemali by sme to robiť dlhodobo a už v žiadnom prípade by sme nemali mať pocit, že tak nejakým zásadným spôsobom zlepšujeme zdravie našich čriev.“

diéta-pixa Zdroj: pixabay

V prípade komerčných detoxikácii, kde ide o prísnu nízkoenergetickú diétu, odborník na výživu varuje: „Príliš nízky príjem energie je oveľa nebezpečnejší, ako pozitívum z toho, že zjeme viac zeleniny, ovocia, či orieškov.“

Na druhej strane je určite prospešné, ak uvažujeme o tom, o čo svoju stravu obohatiť a čoho sa vyvarovať. Je totiž nezmyslom, ak ľudia podstupujú detoxikačné kúry a pritom fajčia, či pijú alkohol, aby sa potom týrali hladom a opäť telo prepchávali rôznymi jedmi.

Čiže detox by sme mali chápať ako spôsob, ako pomôcť nášmu telu prirodzeným spôsobom sa zbavovať škodlivín. Viac sa o vyvážených stravovacích návykoch dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90