Úvod Novinky Tipy z programu
Veľká noc je za rohom, viete čítať označenia na obaloch vajíčok správne?
Veľká noc je za rohom, viete čítať označenia na obaloch vajíčok správne?

Veľká noc je za rohom, viete čítať označenia na obaloch vajíčok správne?

Farmárska revue vám poradí aj pri nákupoch potravín. Ak chcete mať istotu, že kupujete slovenské, pozrite sa aj pod obal.

Zákazníci v obchodoch nemusia byť odborníkmi na chov nosníc sliepok. Vidia na obale od vajíčok známy kód 858 a môžu si myslieť, že kupujú výrobok od slovenských sliepok. Tak nás v spotrebiteľskom správaní za roky vychoval obchod. Realita však môže byť úplne iná.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vajíčka zo Slovenska byť nemusia

Pred Veľkou nocou sa Farmárska revue zamerala na osvetu pri nakupovaní vajíčok. Riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár objasnil situáciu, ktorá môže znieť pre väčšinu spotrebiteľov prekvapivo: „Ak chcete mať istotu, že naozaj kupujete slovenské vajíčka, pozrite sa aj pod obal.“



Známy kód, ktorý znamená, že ide o výrobok zo Slovenska 858 napísaný na obale výraznými veľkými písmenami spotrebiteľov ľahko pomýli. Neznamená totiž, že vajíčka naozaj zo Slovenska pochádzajú!

„Na obale môže byť kód 858, ale vo vnútri objavíte vajíčka, ktoré sú zo zahraničia. Na obale môže byť totiž uvedený kód slovenskej baliarne. Vajíčka sa nebalia iba na farmách, kde sa znášajú, ale aj v rozličných triediarňach a baliarňach, ktoré môžu vajíčka nakupovať zo zahraničia,“ uviedol Daniel Molnár.

Nazrite pod obal

Zabalia ich do slovenského obalu, ktorý má kód, že tento obal bol vyrobený na Slovensku, teda výrazné označenie 858. Zákazníci si mylne myslia, že ide o označenie obsahu, teda vajíčok. Prečo je to také dôležité vedieť, odkiaľ kupujeme vajíčka, Daniel Molnár zdôraznil: „Spotrebiteľ vie, že ak má vajíčka zo slovenskej farmy, tak budú skôr čerstvé, kvalitné a bezpečné.“

vajíčka-TASR

Ľudia majú v živej pamäti kauzu, kedy boli kontaminované vajíčka pesticídom fipronil. Odvtedy si spotrebitelia dávajú pri kúpe vajíčok pozor, odkiaľ pochádzajú. Domáce majú u prednosť. Ako bezpečne spoznáme odkiaľ sú? Daniel Molnár má jednoznačnú radu: „Pozrite si vždy, ak chcete poznať skutočný pôvod vajíčok, ich škrupinu. Na škrupine máte údaje, z ktorých sa dozviete všetky informácie.“

Podľa európskej legislatívy má každá škrupina vajíčka označenie kódom. Prvé jeho číslo znamená spôsob chovu:

  • 0 –  ekologický chov
  • 1 – chov vo voľnom výbehu
  • 2 – chov na podlahe
  • 3 – chov v klietkach

Druhý údaj udáva krajinu pôvodu:

  • SK – Slovenská republika
  • CZ – Česká republika
  • HU – Maďarsko
  • PL – Poľsko
  • NL – Holandsko

Nasleduje kód okresu, odkiaľ vajíčko pochádza a farmy, na ktorej bolo znesené.

V našej obchodnej sieti sa objavuje dostatočne veľká ponuka z domácich fariem, ale ak má niekto možnosť, nakupuje priamo u chovateľov, ako uviedol aj predstaviteľ farmy z Levíc Patrik Beňo: „Ľudia sú už zvyknutí nakupovať vajíčka aj u nás priamo v lokálnych predajniach, kde majú záruku, že ide o slovenskú produkciu a aj záruku čerstvosti, či nižšej ceny, než aká je v obchodných reťazcoch.“

Viac sa o predaji vajíčok dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, RTVS - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia