Úvod Novinky Tipy z programu

Imunitný systém si na jar naštartujeme s rakytníkom a šťavou z brezy

Dopĺňanie živín v tele po zime je pre naše zdravie veľmi dôležité.

Imunitný systém si na jar naštartujeme s rakytníkom a šťavou z brezy Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Po zime sa jarné doplnenie vitamínov a živín hodí každému. Netradičnú šťavu nájdeme prúdiť v stromoch.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Obsah brezovej vody je udivujúci. Vo Farmárskej revue to vysvetlil etnobotanik zo Zaježovej Bartek Dobrodej Krzewiński: „Brezová voda obsahuje až 17 aminokyselín, flavinoidy, organické kyseliny akými sú kyselina mliečna, či kyselina citrónová a okrem toho veľa vápnika, fosforu, železa a zinku.“


brezy-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Arónia lepšia ako čučoriedka

Porekadlo, že čím je šťava z ovocia tmavšia, tým je zdravšia, potvrdila pre Dámsky klub odborníčka Lucia Harmóciová:

Harmóciová-Roman-Hanc-TASR Zdroj: TASR, Roman Hanc

„Roky sa používala arónia ako prídavok do rôznych džemov, či nápojov ako výrazné prírodné farbivo. Odborné štúdie dokázali, že má rôzne protirakovinové a protizápalové účinky a dokonca päťnásobne viac antioxidačných látok ako čučoriedka lesná. Pomáha v prevencii rakoviny prsníka, ale aj pri karcinóme hrubého čreva. Upravuje cholesterol a reguluje krvný tlak. Má priaznivý vplyv na oči, lebo obsahuje luteín a taktiež spevňuje cievy. Má minimum cukrov a obsahuje prírodný sorbitol, ktorý je vhodný pre diabetikov, lebo im nenarúša glykémiu.“

Sme rakytníková veľmoc

Medzi ďalšie typické plodiny našej oblasti určite musíme zaradiť rakytník, ktorý je aj nazývaný citrónovníkom severu. Na Slovensku rastie v mnohých odrodách a sme akousi rakytníkovou veľmocou. Lucia Harmóciová o rakytníku vie veľa odborných zaujímavostí: „Rakytník má skutočne najviac vitamínu C, ale navyše je pozitívne na rakytníku to, že obsahuje karotenodiy, čo sú žlté farbivá a tie sú významné pri podpore imunitného systému ako antioxidant.“

Šťavy pre deti

Šťavy sa dajú užívať rôzne. Niektorí si ich dávajú nalačno, čo odborníčka neodporúča, aj keď to nemusí byť škodlivé. Lucia Harmóciová však vyslovene ľudí varovala: „Pitie štiav si netreba zamieňať s pitným režimom. Na ten máme pitnú vodu. Šťavy je najlepšie, ak si zriedime minimálne v pomere jedna ku jednej, ale môžeme ich piť aj ako náhradu za sirup, že si šťavou iba doplníme chuť pitnej vody.“

arónia-Roman-Hanc-TASR Zdroj: TASR, Roman Hanc

Pri deťoch pitie štiav odporúča odborníčka najprv s malými množstvami, aby sa vylúčila možnosť, že majú na danú šťavu intoleranciu. Viac sa o prospešných účinkoch pitia štiav dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90