Úvod Novinky Tipy z programu

Opeľovače včely, čmeliaky a motýle chémia ničí. Využite pivo a srvátku

V žiadnom prípade nestriekajte ovocné stromy za pekného počasia a použite ako náhradu pivo, srvátku či ocot.

Opeľovače včely, čmeliaky a motýle chémia ničí. Využite pivo a srvátku Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Podľa údajov EÚ až tretina opeľovačov užitočného hmyzu je ohrozených. Ak vymrú, budeme mať problémy s dozrievaním rastlín a tak aj s našou výživou. Farmárska revue u odborníkov zmapovala postup, ako sa máme správať, hoci sme len drobní záhradkári.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Z odboru rastlinnej výroby Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Bronislava Škarbová záhradkárov varuje: „Ak používame na ošetrenie našich rastlín insekticídy, ktoré sú určené proti hmyzím škodcom, rovnako môžu uškodiť aj opeľovačom. Vieme, že štyri z piatich rastlín sú odkázané na opeľovanie. Včielky nám navyše dávajú med a iné produkty.“

Šokujúce slová 

Šokujúce vyjadrenie uviedla fotoinšpektorka z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) Alena Škuciová: „V žiadnom prípade sa nesmú v peknom slnečnom počasí používať žiadne prípravky na ochranu rastlín, lebo vtedy lietajú včielky, čmeliaky a iný užitočný hmyz. Prípravky na ochranu rastlín môžeme používať vtedy, keď už nelietajú a utiahnu sa trebárs včielky do úľa. Ďalšou chybou je, že záhradkári si myslia, že ak dajú len malé množstvo prípravku, že to nestačí a treba dať viac. Potom hrozí u plodín fytotoxicita, ale aj vznik rezistencie na prípravok."


Existujú aj ďalšie rady, keď zasa Bronislava Škarbová z MPRV SR varovala: „Neaplikujte postrek za veterného počasia, lebo za vetra môžete zasiahnuť aj rastliny, ktoré nepotrebujú ošetriť. Treba sledovať počasie a byť zodpovedný.“

Dobrú radu dostali všetci záhradkári od fotoinšpektorky Aleny Škuciovej. Tá im odporučila webovú stránku ÚKSUP-u, kde nájdu Databázu autorizovaných prípravkov – ISPOR: „Tam sa dočítate, či je v prípade včiel prípravok jedovatý, alebo je pre nich prijateľný. Ak však aj je prijateľný, to neznamená, že prípravok môžeme použiť, kým tam včely sú!“

Aj ocot je lepší

Postreky teda robíme v popoludňajších až večerných hodinách. Používame len schválené prípravky namiešané presne podľa návodu a neprekračujeme určenú koncentráciu. Bronislava Škarbová odporúča viacero šetrnejších možností ošetrenia rastlín: „Môžeme použiť látky, ktoré sú súčasťami bežných potravín, ako sú lecitíny, či srvátka, sacharóza, fruktóza, dokonca ocot či pivo. Tieto látky vieme pritom použiť celkom účinne.“

splav-Roman-Hanc-TASR Zdroj: TASR, Roman Hanc

Viac sa o spôsoboch ich použitia dočítate na webových stránkach Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, kde je zverejnený zoznam základných látok pri ochrane rastlín.

Bronislava Škarbová ešte dodala: „Je to oveľa šetrnejšia forma ochrany rastlín, akú využívajú nielen domáci záhradkári, ale uplatňuje sa aj v ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Zároveň na webových stránkach Výskumného ústavu agroekológie nájdete aj presný postup, ako tieto látky môžete účinne použiť.“

Opeľovače z radu užitočného hmyzu, ako včely, čmeliaky, či motýle sa oplatí chrániť. Viac sa o tejto téme dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90