Úvod Novinky Tipy z programu

Športujte pri pestovaní zeleniny, ktorú tak získate čerstvú po celý rok

Čo chutí hmyzu, chutí aj človeku.

Športujte pri pestovaní zeleniny, ktorú tak získate čerstvú po celý rok Zdroj: RTVS

Zdravé a silné rastliny sú cieľom režiséra Filipa Zbojeka, ktorý sa pustil do pestovania 80 druhov zeleniny: „Ak priesady rozmaznávate a majú pravidelnú závlahu i teplotu, zlenivejú. Paradajka ošľahaná vetrom, ktorá bojuje s hmyzom, je nielen silnejšia, ale lepšie chutí.“

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
 

Preto na organickej farme vo Vajnoroch nechávajú spolu so zeleninou rásť aj burinu: „Ale len dovtedy, kým tá burina nebráni vo vývoji a raste nami pestovaných rastlín. Ak im už bráni v rozvoji, tak burinu nekompromisne vytrháme.“

V Dámskom klube dali tip, ktorý si pozriete aj z archívu RTVS bez reklám a zadrmo, ako môžete mať záhradku a pravidelný prísun zeleniny bez toho, aby ste sa o ňu museli celoročne starať. Filip Zbojek z Vegget microfarmy si myslí: „Tento model má zmysel. Ľudia pomôžu farmárovi, urobia niečo pre svoje telo a dostávajú zeleninu. Ďalšou možnosťou je, že na začiatku sezóny zaplatia farmárovi poplatok a potom dostávajú pravidelne zeleninu. Darí sa nám počas celého roka.“

Filip-Zbojek-RTVS Zdroj: RTVS

Chutí hmyzu aj človeku

Organická farma vznikla preto, aby mali doma vždy čerstvú a zdravú zeleninu: „Zdravá pôda rovná sa zdravé rastliny, tam začína celý úspešný príbeh, lebo ak sa postaráme o pôdu, nemusíme používať chemické prípravky pre rastliny.“

Vyskúšala si to aj moderátorka Petra Bernasovská, ktorá sa Hosťovi Dobrého rána Slovensko, ktoré si vypočujete z archívu RTVS, sa Filipovi Zbojekovi priznala, že takú „svalovicu“ po cvičení na jeho fitnes poli, akú mala, nikdy nedosiahla klasickým cvičením vo fitnes telocvični.

Režisér Filip Zbojek je aj pestovateľom zeleniny. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Organická zelenina je taká, ktorá nemá dokonalé listy: „Sú predierkované, lebo ak tá zelenina chutí slimákom a hmyzu, chutí aj človeku.“

záhrada-zelenina-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Ako na kompost

Organická farma vznikala postupne systémom pokus – omyl, ale Filip Zbojek prišiel na to, ako pripraviť kompost skôr, než za 3 až 6 mesiacov: „Ak organickú hmotu kompostu pravidelne prehadzujete každé dva dni, nuž sa spoločenstvá baktérii a húb rýchlejšie premiešavajú.“

Takto vznikne kompost už za 18 dní, pričom môžete utužiť susedské vzťahy: „Obídete svojich susedov a požiadate ich, či vám darujú organický odpad, ktorý dáte do svojho kompostu a za odmenu im môžete dať neskôr niečo z vlastnej úrody. Uvidíte, že sa vaše susedské vzťahy rýchlo zlepšia.“

záhrada-šalát-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Posilňovňa na poli

Na prvej organickej farme vo Vajnoroch zistili, že sa zahryzli do väčšieho sústa, než dokážu sami prehryznúť, keď si prenajali 1,3 hektára pôdy: „Zistili sme, že toľko robotníkov nedokážeme zaplatiť, nuž zo zúfalstva sme zriadili fitnes cvičenie na poli, kde pri práci pomôžu cvičitelia svojmu telu a získajú za odmenu debničku zeleniny.“

Ako povedal pre Dámsky klub, zo začiatku sa mu ľudia smiali, že sa nájdu takí, ktorí sa mu za cvičenie pri okopávaní zeleniny uspokoja s platbou v naturáliách: „Ľudia chcú urobiť niečo pre svoje telo. Keď sa povie prirodzene pestovaná zelenina to znamená, že sa nepestuje zelenina, ale pestuje sa pôda, aby bola živá a pestrá so zmesou baktérií a húb, netreba ju striekať.“

záhrada-bylinky-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Svet zeleniny je pestrý a farmári dokážu pestovať aj exotickejšie druhy počas celého roka: „Aj v januári dokážeme vypestovať trinásť druhov zeleniny.“

O nápadoch z organickej farmy, kde škodcov z rastliniek nekántria chemickými postrekmi, ale ich vysávajú fúkačom na lístie so spätným chodom sa vo Vajnoroch toho veľa dozviete.

25 50 75 90