Ak sa v obci Hontianske Tesáre vyberiete na krátku prechádzku od železničnej stanice, objavíte miesta, ktoré sú nielen u nás unikátom. Vznikli vďaka stratovulkánu. Ide o vrch sopečného pôvodu tvorený striedaním usadenín a vrstiev lávy. Na Slovensku máme Štiavnický stratovulkán, kde sú Štiavnické vrchy a mesto Banská Štiavnica. Predseda Klubu slovenských turistov z Krupiny Jozef Capuliak sprevádzal Televíkend po tunajších jedinečných stavbách: „Nájdeme tu dvojdierku, aj jednodierku, ale osemdierka je najkrajšia a najpôsobivejšia pre každého návštevníka."
Hĺbili si dúpä
Horninu skladajúcu sa zo sopečného popola podľa Jozefa Capuliaka využili obyvatelia v minulých storočiach: „Sopečný popol, tento tuf je veľmi dobre obrábateľný. Túto jeho vlastnosť obyvatelia Hontu využili a vytvorili do horniny tieto skrýše nazývané dúpä, alebo dúpence.“
Prvý ich zdokumentoval a opísal až Andrej Kmeť v roku 1902. Dúpence sú komôrky vyhĺbené v svahoch horniny a podľa toho, z koľkých miestností sa skladajú, dostali aj svoje mená. Predpokladá sa, že sa v týchto skrýšach schovávali ľudia pred tureckými nájazdmi. Jozef Capuliak pozná aj ich ďalší význam: „Prvým dôvodom pre obyvateľov Hontu bol pocit bezpečia, kde sa schovať pred nepriateľom, ale aj pred nepriazňou počasia a v okolí ich využívali aj ako sklad potravín.“
Tiesňava má svoje čaro
Krátka túra od železničnej stanice v Hontianskych Tesároch vedie aj do prírodnej pamiatky Tesárska roklina, ktorá sa nachádza v piatom stupni ochrany prírody. Táto tiesňava má len od 150 do 200 metrov a ako do nej vojdete, musíte z nej tou istou trasou aj vyjsť.
Viac sa o týchto prírodných unikátoch na Honte, v ktorých si ľudia vytvorili zvláštne miestnosti v prírode známe ako dúpence dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90