Každý to pozná, že sa z času na čas porovnáva s niekým iným, aké ten druhý dosiahol či už pracovné, alebo životné úspechy a čo osud nadelil nám. Pomôže nám to, ak budeme závidieť?
V Popo_FM sa v Rádiu_FM rozprávala o závisti Zuzana Líšková s psychológom Alešom Bednaříkom zo všeobecného pohľadu: „K závisti patrí, že ja nechcem, aby ten druhý mal to, čo by som chcel ja.“
Emócie: závisť.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sociálne sa porovnávame
Pohľad na závisť z pozície jednotlivca je zrejme predsa len iný, ako keď porovnávame vývoj spoločnosti. Preto aj Aleš Bednařík hovoril o pozitívnych spôsoboch spracovávania negatívnej závisti u jednotlivca: „Vidím, že ten človek niečo úžasného dokáže, a že ten človek niečo úžasného má. Inšpiruje ma, že si hovorím: pánečku, ako to ten človek dosiahol a čo sa môžem od neho naučiť?“
Pritom oba spôsoby aj závisť a aj obdiv nás môžu motivovať, aby sme sa viac snažili. Aleš Bednařík si myslí: „Sociálne porovnávanie je uvedomovaním si toho, že sme na nižšom poschodí, než ten druhý. To nás vedie minimálne k tomu konštruktívnemu, že sa viac snažíme, aby sme boli lepší.“
Sme zakliatí v negativizme
Často sa však stáva, že závidiaci ľudia
nerobia nič
preto, aby sa dostali na úroveň tých, ktorým závidia. Preto psychológ upozorňuje: „Ak chceme úspešne zvládnuť závisť, mali by sme sa od tých druhých v ďalšom kroku naučiť to, čo im závidíme, ako to dosiahnuť.“
Každá rada, ktorá z nás urobí lepšiu bytosť, je dobrá. Preto sa viac o tom, ako bojovať so závisťou, dozvieme z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90