Úvod Novinky Tipy z programu
Rozbehnite mladé stromy v raste, aby vám prinášali bohatú úrodu
Rozbehnite mladé stromy v raste, aby vám prinášali bohatú úrodu

Rozbehnite mladé stromy v raste, aby vám prinášali bohatú úrodu

Farmárska revue vás naučí spôsobom rezu ovocných drevín.

Ovocinársky expert Ľudovít Vašš ukazuje spôsoby, ktoré pomáhajú pri mladých ovocných stromoch pomôcť v ich raste. Z archívu RTVS si vo Farmárskej revue pozrite, že rezať sa dá aj do dvojročného stromu, aby sa ako Ľudoví Vašš hovorí „rozbehol v raste. Naberme odvahu a režeme aj do dvojročného dreva tak, že si na kmienku nájdeme odbočku, ktorá nám potiahne potom silu miazgy, aby sa nám rez na kmienku lepšie hojil. Nepočítajme s tým, že nám strom bude rásť z odbočky. Častokrát bude rásť zo spiaceho púčika, ktorý teraz ani nemusíme vidieť a z ktorého sa bude tvoriť predĺžený konár.“

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ak totiž vidíme, že dvojročný ovocný strom nie je taký, aký by sme si predstavovali, že by mal byť, Ľudovít Vašš radí byť v reze radikálny: „Strom poriadne znížime a znížime aj ostatné konáriky tak, aby sme ponechali dostatok púčikov. Tak vytvoríme posilňujúci obrast, ktorý pomáha hrubnúť kmienku a vytvára nárazníkovú zónu pre patogény, lebo keby sme rezali priamo do kmienka, tak by sme vystavili kmienok vysychaniu a patogénom.“

Konárik tlačí miazgu

Moderátora Farmárskej revue Jána Škorňu zaujímalo, prečo ponechal tenký konárik prevyšujúci kmienok a či nebude konkurovať terminálnemu konáru, na čo Ľudovít Vašš vysvetlil: „Ponechal som tenký konár, ktorý vyrastá z hrubšieho dreva a nebude hrubnúť, jeho funkcia bude iba listová plocha, aby sa vytlačila miazga do najvyššej časti a aby sme v kmienku prebudili spiace pupene a vyrástla nám poriadna koruna. Potrebujeme silné výhony, ktoré vytvárajú aj silné korene, čím sa zvyšuje odolnosť voči suchu a nepriazni organizmov.“

Viac sa teda dozviete z archívu RTVS v časti Farmárskej revue.

V nasledujúcom diely Farmárskej revue v téme pokračovali. Ľudovít Vašš ukázal rez jednoročného dreva: „Neprestávajme s rezaním, ale pokračujme, aby strom zakorenil. Musíme ho zakrátiť. Rastie na semenáči a teda ten dokáže prekoreniť aj kvalitatívne horšiu pôdu. Vyberieme si hlavný výhon stredník a ten zakrátime asi o polovicu, tam nám vznikne korunka. Ostatné konáriky sú nižšie. Tie zakrátime na tri – štyri púčiky. Slúžia ako podporný obrast. Dôležité je, že sme vysoko zapestovali korunu, ktorá bude na celý život stromu a hodí sa aj do neúrodných podmienok, ak je naštepená na podpníku semenáča.“

Na ďalšiu otázku Jána Škorňu, kedy sa reže obrast, Ľudovít Vašš povedal: „Až o rok na jar, keď stromček zosilnie a bude sa vedieť vysporiadať s rezom na kmienku.“

25 50 75 90
Foto: RTVS - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia