Úvod Novinky Tipy z programu

Dedina, ktorá šokuje históriou turistov z celého sveta a je zapísaná v UNESCO

Kam drzí turisti chodia do domov a odplašili medveďa pomocou ruženca.

Dedina, ktorá šokuje históriou turistov z celého sveta a je zapísaná v UNESCO Zdroj: RTVS

Dedina Vlkolínec zapísaná v kultúrnom dedičstve ľudstva UNESCO pod horou Sidorovo zažíva každú letnú sezónu nápor turistov: „Páter Horský duša Vlkolínca tak hovoril, že Vlkolínec je zhasínajúca iskra, ktorá keď zhasína, najkrajšie zasvieti.“

Takto spomína na obyvateľov dediny Anton Sabucha vo filme režisérky Daduly Kyslanovej, ktorý nájdete v archíve RTVS v rámci cyklu encyklopédie slovenských obcí.

Vlkolínec-Lenka-Krošláková-TASR Zdroj: TASR, Lenka Krošláková

Ružencom odohnala medveďa

„Blížia sa prázdniny. A ja sa opäť raz chystám na milovaný Vlkolínec. Keď som tam bol minulý rok cestou z Čutkovskej doliny som zablúdil. Motal som sa a nachodil viac než 30 kilometrov. Zmeškal som omšu. Ľudia na mňa čakali skoro dve hodiny.“

Takto spomína populárny slovenský kňaz Karol Lovaš vo vysielaní Rádia Slovensko pred tohtoročnou sezónou a dodáva neuveriteľnú historku s medveďom, ktorú mu povedala tunajšia rodáčka pani Anna Marcinková: „Modlila sa ruženček, až zrazu stojí pred ňou medveď. Po hodnej chvíli mu hovorí: Jeden z nás, bude musieť ustúpiť. A on odišiel. Tak pokračovala pokojne ďalej a domodlila sa ruženec.“

Vlkolínec-Miroslava-Mlynárová-TASR Zdroj: TASR, Miroslava Mlynárová

Drzí turisti chcú nazrieť aj do hrncov

V dedine nájdete až 33 pamiatkovo chránených usadlostí, ale ak stretnete domácich, správajte sa ohľaduplne: „Odkedy je Vlkolínec zapísaný v dedičstve ľudstva UNESCO, život sa nám zmenil pre množstvo turistov. Zasmeje sa v seriáli RTVS encyklopédie slovenských obcí jedna z posledných obyvateliek Vlkolínca pani Bernardína Milanová: Chodia k nám aj dnu, ak sú dvere otvorené, ba ak by mohli, aj do hrnca by nám pozreli, čo varíme.“

Ďalšia zo žien Anna Marcinková zasa vysvetľuje dôležitosť starej studne: „Bola len jedna v dedine. Po vodu sa chodilo ráno a večer každý deň. Ráno tam bolo veľa žien a tam sa prebralo, čo sa bude po celý deň robiť.“

Vlkolínec-folklór-Miroslava-Mlynárová-TASR Zdroj: TASR, Miroslava Mlynárová

K pamiatkam patrí aj zvonica, na ktorej sa zvonilo trikrát do dňa, najprv o 5 hodine ráno, potom o 12 hodine na obed a večer o 18 hodine. Za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry bol Vlkolínec vyhlásený spolu s obcou Čičmany pred 47 rokmi v roku 1977 a stále je tu čo obdivovať.

Do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO ho zapísali v roku 1993 a viac o ňom sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90