Prídomoví záhradkári v Rosine pri Žiline privítali vo svojom spoločnom komunitnom sade experta Farmárskej revue Ľudovíta Vašša. Moderátor Ján Škorňa ho vyzval: „Ľudo Vašš ukáž, ako vieš kosiť s kosou, či len o tom rozprávať?“
Kosí sa za rosy
Práca však šla expertovi od ruky, aj keď sa sťažoval: „Kosí sa za rána za rosy a nie cez deň na obed, kedy je už tráva suchá.“
Nakoniec aj moderátor Ján Škorňa uznal, že si Ľudo Vašš zaslúži za svoj výkon potlesk, ale v Rosine v komunitnej záhrade kosenie sadu neukazoval expert pre vlastné chválenie: „Kosenie kosou má viacero výhod oproti motorovej kosačke.“
Klasická kosa kosí ekologicky, lebo sa nespaľujú fosílne palivá. Rastlinstvo v sade likviduje ticho a šetrne, keďže nezabíja tak masívne hmyz. Podľa Ľuda Vašša má však kosa najmä praktický význam pre stromy: „Vyživujeme korene stromu, lebo sa nám biomasa rozkladá nad koreňami, čo nám navyše udržuje vlahu v suchých letách.“
Zmulčovaná biomasa v košoch od kosačiek začne hneď hniť, pričom potom spáli byliny. Tak nám potom rastú na tých miestach iba rôzne trávy a nezvyšuje sa rozmanitosť v sade, čiže sa znižuje motorovými kosačkami biodiverzita a to je podľa experta zlé: „Prispieva to k tomu, že máme menej prirodzených predátorov hmyzu, ktorí nám ochraňujú ovocné stromy. Prirodzení predátori totiž potrebujú kvitnúce byliny.“
Ukladáme do okvapovej zóny
Ovocinársky expert radí nechať pokosené byliny „ovädnúť a až potom prikladať k stromom“. Ľudovít Vašš jednoducho vymedzil pod korunou stromu miesto, kam trávnu hmotu po pokosení najlepšie rozložíme: „Po ovädnutí a obschnutí trávnu hmotu pohrabeme. Keďže potrebujeme vyživovať najaktívnejšie korene, túto hmotu rozložíme v okvapovej zóne stromu. Predstavte si dáždnik, ako naň padá voda. Tak aj zo stromov po listoch stekajú kvapky dažďa a v tej časti stromu sa pod zemou nachádzajú najaktívnejšie korienky. Nad ne komulujeme trávnu hmotu.“
Viac sa o správnom kosení v okolí ovocných stromoch dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo, keď uvidíte, ako správne kosiť smerom od stromov, aby ste ich pritom nepoškodili.
25 50 75 90