Celý rozhovor so psychoterapeutom si môžete pozrieť TU.
Syndróm pandy však nepostihuje iba dlhoročné vzťahy či manželstvá. Neraz sa objavuje aj vo vzťahoch pomerne mladých ľudí. Zo skúseností odborníka tiež vyplýva, že kým kedysi trpeli nedostatkom sexu predovšetkým muži, dnes je to presne naopak. „Za posledných šesť rokov si všímam, že s týmto problémom za mnou prichádzajú často ženy, ktorých partneri sa vyhýbajú sexu. Potom nejakým spôsobom na nich ženy tlačia a to prináša ďalšiu nespokojnosť do vzťahu“ priblížil Ľudovít Dobšovič.
Vzťah bez sexu aj komunikácie
Psychoterapeut počas svojej praxe zistil, že kameňom úrazu je neschopnosť partnerov komunikovať o vzájomnej intimite. Vtedy nastáva problém. „Ukazuje sa, že jeden z partnerov býva uzavretejší takejto diskusii. Môže nastať scenár, že partneri potom chodia na rôzne pornografické stránky, kde si to kompenzujú,“ popísal.
„Nedostatok sexu vo vzťahu by som nepripisoval lenivosti. Ukazuje sa, že tí partneri chcú sexuálne žiť, ale je tam napríklad nechuť či nezáujem o nové sexuálne praktiky a podobne,“ doplnil Ľudovít Dobšovič.
Vysvetlil, že mnohé ženy skúšajú vzbudiť u partnera záujem novou spodnou bielizňou, romantickou večerou či sviečkami. „To sa však ukazuje ako neúčinné, pretože tam zlyháva práve tá komunikácia o intimite,“ skonštatoval.
Doplnil, že otvoriť debatu o intimite či sexuálnych fantáziách pre mnohých ľudí nie je jednoduché. Prekážkou môže byť hanblivosť či hranice vštepené rodičmi. Podľa odborníka je však dôležité tieto témy otvárať a komunikovať s partnerom o vzájomných očakávaniach a predstavách o sexe.
25 50 75 90