Úvod Novinky Tipy z programu

Ste aj vy greenfluencer? Možno o tom ani neviete

Kto všetko môže byť záchrancom Zeme? Každý z nás.

Ste aj vy greenfluencer? Možno o tom ani neviete

Možno o tom neviete, ale predstavte si, že stačí, ak vo svojom okolí navrhnete svojim priateľom a známym len taký jednoduchý nápad, aby ste vyzbierali odpadky a už ste hrdý nositeľ označenia greenfluencer. Takto jednoducho tento nový módny pojem vysvetlila Simona Jurovatá z Občianskeho združenia Mladí za klímu v Rádiu Slovensko redaktorke Blažene Bóoczovej. Tá na Svetový deň životného prostredia (5. jún) chcela poznať obsah tohto nového zaujímavého pomenovania.

„Greenfluencer ovplyvňuje iných v tom zmysle, aby sa ľudia lepšie správali k tak dôležitému životnému prostrediu. Dáva im nápady, tipy, rady, rozoberá na sociálnych sieťach rozličné envirotémy. Ak ste len dali podnet svojim kamarátom, aby ste šli a spolu vyzbierali odpadky, už ste greenfluencer," vysvetlila Simona Jurovatá.

planéta-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Záchrancovia Zeme

Aj Simona Jurovatá bola prekvapená, keď jej Blažena Bóoczová pustila nahrávku ankety so sedem a osemročnými školákmi, čo všetko robia vo svojom okolí pre životné prostredie. Prvý na mikrofón Rádia Slovensko odpovedal chlapec Andrej: „Kúpil som si takú zberačku na odpad a keď ideme na prechádzku, vezmem si túto lapačku a zbieram s ňou odpadky.“

deti-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Potom ďalšie z detí malý Urban zasa pridal inú dôležitú enviro tému: „Minulý rok sme našli gaštany. Nazbierali sme si ich a potom aj zasadili. Na jar sme videli, že už majú púčiky a aj pekné listy.“

Nebuďme prekvapení, že deti často uvažujú nad všeličím, ako Grétka, ktorá na mikrofón Rádiu Slovensko povedala: „Podľa mňa by sme mohli prestať plytvať vodou pri našom umývaní zubov. Skúšala som, aká je vysoká hladina vody pri umývaní a bolo to až 8 cm, už to nerobím.“

Ďalšie z dievčat Alica vysvetlila, ako to chodí u nich doma: „My máme koše na balkóne na triedenie odpadu. Takže vždy na kuchynský stôl položím napr. šupky od banánu či ohryzky z jablka a tie potom odnesiem na balkón.“

Po tomto vypočutí Simona Jurovatá priznala: „Som prekvapená, že deti v ich veku takto premýšľajú. Majú to očividne od rodičov, ktorí ich k tomu vedú a ktorých to zaujíma.“

enviro-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Príťažlivý Enviráčik

Svoj podiel má isto aj škola, kde pedagógovia využívajú pri výchove k ochrane životného prostredia aj jediný u nás vydávaný enviro školský časopis Enviráčik. Jeho šéfredaktorka Danuša Dragulová-Faktorová o jeho vzniku pre web RTVS prezradila: „V pandémii som si povedala, že táto téma je čoraz naliehavejšia. Hromadný odber po školách je toho dôkazom. Máme rubriky, ktoré deti zvládnu s pedagógom, ale aj také, ktoré dokážu vyriešiť samé. Na besedách ich zaujímajú rôzne témy, napr. aj to, ako som sa ja sama stretla v lese s medveďom. Pomohli mi policajti, na ktorých keď som sa obrátila, zabezpečili pre nás doslovne asistovaný doprovod turistov z Bratislavy po stretnutí s medveďom.“

Enviráčik-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Od semienka až na tanier

Bezpečnosť a životné prostredie sú témy, ktoré majú veľa rozličných podôb. S deťmi sa dá o všetkom rozprávať, ak zvolíte správny prístup. Mladé generácie sú zárukou, že sa snáď podarí udržať životné prostredie tak, aby sa jeho negatívne dopady najmä v podobe živelných pohrôm a hrozivých klimatických zmien nezvyšovali.

Na najmenších sa zamerali aj organizátori nitrianskeho KOZAfestu, ktorý bude 15. júna v priestoroch nitrianskeho Hideparku s dvomi podtémami: „Prvá je cesta potravín od semienka až na náš tanier a druhá cesta detí týmto svetom až po dospelosť.“ Svoje skúsenosti ukážu odborníci zo sveta prírodných záhrad, udržateľného stravovania, varenia, ale aj tvorivého vzdelávania detí a mládeže.

Viac sa dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90