Úvod Novinky Tipy z programu
Zásady bezpečného cestovania s deťmi. Viete, akú sedačku by malo mať vaše dieťa?
Zásady bezpečného cestovania s deťmi. Viete, akú sedačku by malo mať vaše dieťa?

Zásady bezpečného cestovania s deťmi. Viete, akú sedačku by malo mať vaše dieťa?

Ale ak si nie ste istý, radšej si ich zopakujte.

V rozhlasovom Seriáli týždňa sa Richard Dedek v Rádiu Slovensko zameral na to, ako správne cestovať s deťmi na výlety. Je to dôležité, keďže začal prvý letný mesiac a cestovanie najmä s manším deťmi na dovolenky sa už naplno rozbieha vďaka priaznivému a už aj horúcemu počasiu.

Zásady bezpečnosti

Zásady bezpečnosti prikazujú, aby v aute, ak má dieťa menšiu výšku ako 150 cm a váži menej ako 36 kg, muselo sedieť v autosedačke či na tzv. podsedáku. Riaditeľ divízie mobility na skúšobníctvo a certifikáciu Martin Tichý rozdelil rôzne základné autosedačky: „Od narodenia po 15 mesiacov veku je tá základná kategória. Ďalšie dve potom od 9 mesiacov do 4 rokov a následne od 3,5 roku až do 12 roku. Sú to také kategórie, ktoré sa vekovo prelínajú, lebo každý výrobca má k dispozícii rôzne typy v rozličných cenových hladinách.“

autosedačka-pixa

Rastúce sedačky

Kompromisom môžu byť tzv. rastúce autosedačky, ktoré prispôsobujete podľa váhy dieťaťa a Martin Tichý dodáva aj podľa spôsobu typu pripevnenia: „Buď má sedačka izofix úchyty, kedy sa pripája na dve kotviace oká o karosériu vozidla a vtedy nie je potrebné používať zadržiavací systém vozidla, alebo je autosedačka bez izofix úchytov, kedy musíme použiť bezpečnostný pás. Podľa testov sú autosedačky s izofix úchytmi pri náraze efektívnejšie."

A štatisticky je podľa Martina Tichého najbezpečnejšie miesto pre sedačku v aute vzadu, teda za sedadlom spolujazdca: „Ak máte trebárs dve deti, potom jednu sedačku je lepšie umiestniť vedľa vodiča a druhú za spomínaným sedadlom spolujazdca.“

Štúdie odporúčajú dieťa mať uložené v protismere jazdy tak dlho, ako je to možné a sa to dá. Zasa ďalšiu zásadu pripomenula zakladateľka Občianskeho združenia Škôlkárik Denisa Drugajová, ktorá odporúča deti pri cestovaní zabávať: „Pri cestovaní autom sa oplatí využiť všetko, čo vidíme okolo. Počítajte určité typy áut, stromov, klasické slovné hry, ako hádaj na čo myslím a podobne.“

kočík-Stanislav-Háber-RTVS

Hry sú dôležité

Prípadne vezmite do auta pre dieťa tablet s rozprávkou, ale ako upozornil moderátor Richard Dedek, nezabudnite na slúchadlá. Pri cestovaní MHD hovorca DP mesta Bratislavy Jozef Vozár dodal dôležité upozornenie pri ceste hromadnou dopravou: „S detským kočíkom nastupujte do vzidla len s vedomím vodiča kvôli bezpečnosti dieťaťa a ostatných cestujúcich. Do šiestich rokov musí cestovať dieťa vždy len s ďalším sprievodom.“

autobus-Stanislav-Háber-RTVS

Rovnako na sprievod dieťaťa do šiestich rokov a platné podmienky naň upozornila aj Ivana Strelcová zo SAD Trenčína a Žiliny: „Pri autobusovej doprave musí mať sprievodná osoba viac ako desať rokov, aby ak by došlo k nejakému problému, s ňou vedel vodič komunikovať."

V MHD totiž platí, že vozidlo môže prepravovať najviac jeden kočík či jeden invalidný vozík, ale ak to vozidlo je na to upôsobené a to umožňuje, môže vodič povoliť aj viacerým kočíkom nastúpiť.

Viac sa o tom, ako bezpečne cestovať s deťmi autom či hromadnou dopravou dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: pixabay, RTVS - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia